Obchody 69. rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego w Kielcach

Msza św. w kościele garnizonowym, rekonstrukcja historyczna „Na pomoc walczącej Warszawie”, apel poległych, znicze na Skwerze Szarych Szeregów i powstańczy koncert rockowy – tak kielczanie uczcili 69. rocznicę wybuchu Powstania Warszawskiego.

Mszy św. w kościele garnizonowym przewodniczył ks. ppłk Witold Mach – proboszcz parafii garnizonowej Matki Bożej Królowej Polski. W homilii przypomniał genezę wybuchu powstania, etos walczących żołnierzy, zaapelował o modlitwę za ofiary i otaczanie szacunkiem żyjących powstańców.

We Mszy św. wzięli udział m.in. wojewoda świętokrzyska – Bożentyna Pałka–Koruba, starosta kielecki – Zdzisław Wrzałka, przewodniczący rady miasta – Tomasz Bogucki, wiceprezydent Kielc - Andrzej Sygut, naczelnik kieleckiej Delegatury IPN - Leszek Bukowski kombatanci różnych formacji, policja, harcerze – łącznie 10 pocztów sztandarowych i licznie przybyli wierni.

Po Eucharystii uczestnicy ul. Chęcińską przeszli pod pomnik przy Skwerze Szarych Szeregów, gdzie odbył się apel poległych, odegrano hymn państwowy, złożono kwiaty, zapalono znicze. O godz. 17.00 włączone na 3 minuty syreny przypomniały mieszkańcom Godzinę „W”. Kibice Korony zjawili się z transparentem „Pamiętamy”. Rekonstrukcja historyczna przypomniała potyczki Polaków, idących na odsiecz walczącej Warszawie.

Obchody zorganizowali wspólnie Stowarzyszenie Szarych Szeregów, Światowy Związek Żołnierzy Armii Krajowej oraz kielecka Komenda Chorągwi Związku Harcerstwa Polskiego.

Ze specjalnym apelem o godne uczczenie rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego zwrócił się do wszystkich samorządów województwa naczelnik kieleckiej delegatury Instytutu Pamięci Narodowej, Leszek Bukowski. - Podobny list, a także plakaty i ulotki informacyjne rozesłane zostały do samorządów województwa małopolskiego. Powstanie nie było bowiem tylko walką o samą Warszawę, to była bitwa o wolność całej Polski - stwierdził Leszek Bukowski.

W godzinach dopołudniowych na kieleckiej ul. Sienkiewicza harcerze rozdawali przechodniom ulotki z informacjami o Powstaniu Warszawskim.

W tym roku obchody rocznicowe rozszerzone zostały o sobotni koncert zespołu „Fabryka” z rockowymi aranżacjami poezji pokolenia „Kolumbów” – Krzysztofa Kamila Baczyńskiego, Tadeusza Gajcego. Odbędzie się on w Pałacyku Zielińskiego w Kielcach o godz. 19.44.

Powstanie warszawskie wybuchło 1 sierpnia 1944 r. o godz. 17.00, aby podjąć walkę zbrojną przeciwko okupantowi niemieckiemu. Działania zbrojne w Warszawie zorganizowały i prowadziły oddziały Armii Krajowej w ramach planu „Burza”. Ok. 30 tys. Polaków stanęło do walki z 20-tysięcznym niemieckim garnizonem w Warszawie, ale zaledwie co 10. Polak był w pełni uzbrojony. Powstanie trwało 63 dni. Nie doczekało się pomocy ze strony sowieckiej Armii Czerwonej, która biernie czekała na rozwój wydarzeń.

Straty po stronie polskiej wyniosły około 10 tys. zabitych i 7 tys. zaginionych, 25 tys. rannych żołnierzy oraz od 120 do 200 tys. ofiar spośród ludności cywilnej. Wśród zabitych przeważała młodzież, w tym ogromna większość warszawskiej inteligencji.

Po stronie niemieckiej straty wyniosły 10 tys. zabitych, 6 tys. zaginionych, 9 tys. rannych żołnierzy, 300 zniszczonych czołgów i samochodów pancernych.

Na odsiecz walczącej Warszawie wyruszyły z ziemi świętokrzyskiej pułki piechoty legionów Armii Krajowej: II, IV, XXVII.

dziar
tekst za: www.ekai.pl