Obchody Niedzieli Palmowej w parafiach naszej diecezji... oraz w Indiach i Brazylii

Obchody Niedzieli Palmowej rozpoczęły w Kościele Wielki Tydzień. W wielu parafiach miały miejsce uroczyste procesje, konkursy na najładniejszą palmę (z głosowaniem na Facebooku) i Misteria Męki Pańskiej. Zobaczmy, jak ten dzień był przeżywany w naszej diecezji.

Relacje z parafii proszę przesyłać na michsem@wp.pl

______________

W Miechowie - ,,Polskiej Jerozolimie” o godz. 11.00 sprzed Hospicjum im. Bł. Bernardyny Jabłońskiej pod przewodnictwem ks. Dziekana Mirosława Kaczmarczyka wyruszyła procesja z palmami i osiołkiem. O godz. 11.30 w Bazylice Grobu Bożego sprawowano uroczystą Mszę św., której przewodniczył O. Piotr Detlaff, misjonarz - redemptorysta z Radia Maryja. Podczas Eucharystii obecna była także Madzia Buczek, założycielka Podwórkowych Kółek Różańcowych. Całość Liturgii nagrywała TV Trwam i Radio Maryja. Z Diecezji Kieleckiej i okolic  przybyły dzieci wraz z opiekunami Podwórkowych Kół Różańcowych. Niedziela Palmowa była także dniem spotkania młodzieży, która przygotowuje się do Światowych Dni Młodzieży w Krakowie. Podczas Eucharystii nie zabrakło ludzi młodych z naszej parafii i okolic.

Po Mszy św. na Pl. Kościuszki w małym rynku otwarto III Miechowski Jarmark Wielkanocny. Na scenie wystąpiły chóry, zespoły i schole, prezentując pieśni pasyjne i wielkopostne. Wśród nich znalazły się m.in.: Chór Parafialny Bazyliki Grobu Bożego, Młodzieżowa Schola Parafialna, Schola Szkolna „Jutrzenka” z Zespołu Szkół Nr 1 w Miechowie, Zespół „Kerygmat” Wyższego Seminarium Duchownego w Kielcach. W czasie trwania koncertu można było odwiedzić stoiska z produktami świątecznymi oraz regionalnymi.

Od godz. 13.00 były prowadzone warsztaty dla dzieci: kulinarne oraz plastyczne, połączone z wykonywaniem ozdób świątecznych. Zebrani mieli również możliwość  zrobienia sobie zdjęcia z osiołkiem. W tym dniu zostały otwarte także krypty Bazyliki, których zwiedzaniem byli zainteresowani parafianie i goście.

Wieczorem w Bazylice odbyły się Gorzkie Żale z kazaniem pasyjnym, a następnie Msza św., po której w Zabudowaniach Poklasztornych, w Sali Rycerskiej odbył się koncert pieśni pasyjnych pt. „Z Pasją o Miłości”. Dzień ten zgromadził w Sanktuarium Grobu Bożego w Miechowie sporą rzeszę wiernych, którzy poprzez swoją modlitwę i obecność wyrazili, że Jezus jest ich Królem.

Organizatorem III Miechowskiego Jarmarku Wielkanocnego była Parafia Grobu Bożego w Miechowie, a koordynatorem Centrum Kultury i Sportu w Miechowie. Partnerem wydarzenia była Gmina i Miasto Miechów. Patronat medialny uroczystości objęła TVP Kraków oraz Wieści Miechowskie.

Zobacz: Galeria zdjęć

Zobacz: Funpage

______________

W Koniecpolu – w parafii Trójcy Świętej w klimat Wielkiego Tygodnia wprowadziło wszystkich Misterium Męki Pańskiej przygotowane przez ks. Grzegorza Pastorczyka, wikariusza i młodzież gimnazjalną. Premiera odbyła się w Niedzielę Palmową o godzinie 18.00.

- „Był to niezwykły wieczór. Dzięki zaangażowaniu i świetnej grze aktorów, przebyliśmy  niezwykle wzruszającą drogą, którą Pan Jezus przeszedł by ofiarować nam zbawienie. Od Wieczernika, poprzez ogród oliwny, sąd Piłata, mękę i śmierć na krzyżu aż do momentu gdy ukazał się swoim uczniom po Zmartwychwstaniu” – mówią parafianie.

Zobacz: Galeria zdjęć

______________

W Kijach podczas Rekolekcji Wielkopostnych zorganizowano Kiermasz Wielkanocny. Zebrane pieniądze przeznaczone będą na pobyt młodych pielgrzymów podczas Światowych Dni Młodzieży. Ozdoby wykonały dzieci ze Szkoły Podstawowej i Gimnazjum w Kijach. W akcje włączyli się nauczyciele, rodzice a także harcerze.

______________

W Szydłowie tradycyjnie już – na zakończenie Rekolekcji Wielkopostnych w Niedzielę Palmową odbyła się szczególna Droga Krzyżowa ulicami Szydłowa. Aktorzy w strojach z czasów Pana Jezusa stworzyli niezwykłe Misterium Męki i Śmierci Zbawiciela.

- „To Mistyczne Przedstawienie zorganizowała Parafia św. Władysława wraz z Gminnym Centrum Kultury oraz Stowarzyszeniem Rekonstrukcji Historycznych „Avito Vivit Honore” pod kierunkiem Pawła Krakowiaka” – informuje ks. proboszcz Ryszard Piwowarczyk.

______________

W Chmielniku procesja wyruszyła z kościoła Trójcy Świętej w Przededworzu i podążyła do kościoła Niepokalanego Poczęcia NMP. Nie zabrakło oczywiście Pana Jezusa, który jechał na osiołku. Obok niego kroczyli Rycerze Kolumba, którzy aktywnie włączają się w życie chmielnickiej parafii.

Po Mszach św. przed kościołem - po raz kolejny - Wspólnota „W Mocy Ducha" rozprowadzała słodkie upominiki, z których dochód przeznaczony był na II Chmielnicki Wieczór Uwielbienia, który odbędzie się w ramach Światowych Dni Młodzieży. Nad wszystkim czuwał ks. Ariel Szymiczek, wikariusz.

Zobacz: Galeria zdjęć

______________

W Kostomłotach uroczyste poświęcenie palm miało miejsce przed Mszą św. o godz. 10.30. Wszyscy zebrani przy Krzyżu Misyjnym wysłuchali fragmentu Ewangelii według św. Łukasza mówiącej o uroczystym wjeździe Jezusa do Jerozolimy.

Na pamiątkę tego wydarzenia i w naszej parafii nie zabrakło „osiołka”, na którym w uroczystej procesji z palmami wokół kościoła pojechał ks. Tomasz Kaczówka, wikariusz. Za nim licznie zgromadzone dzieci, młodzież i dorośli kroczyli głośno śpiewając wraz z połączonymi scholami dziecięcą i młodzieżową: „Hosanna, hosanna, błogosławiony jadący na osiołku”.

We Mszy św. wzięło udział kilkaset osób.

Zobacz: Galeria zdjęć

______________

W Kazimierzy Wielkiej - w parafii Podwyższenia Krzyża Świętego uroczyste poświęcenie palm miało miejsce przed Mszą św. o godz. 10.30. Przy Krzyżu Misyjny została odczytana Ewangelia o wjeździe Pana Jezusa do Jerozolimy i rozpoczęła się procesja.

Tradycyjnie już w rolę Pana Jezusa wcielił się ks. Mariusz Rozin, wikariusz. Ze względu na „problemy w stadninach koni" w tym roku kazimierski koń, który pełnił rolę osiołka - ze względów bezpieczeństwa - pozostał w swojej stajni i nie mógł go dosiąść Pan Jezus.

Po Mszy św. odbył się Konkurs na najładniejszą palmę wialkanocną. Nagrody wręczał ks. Dziekan Janusz Mularz.

Jak zawsze w Niedzielę Palmową o godz. 18.00 przeszła Droga Krzyżowa ulicami Kazimierzy Wielkiej. Nabożeństwo rozpoczęło się w kościele Podwyższenia Krzyża Świętego, a zakończyło w kościele Miłosierdzia Bożego. - „Kościół Miłosierdzia Bożego został wyznaczony przez Biskupa Kieleckiego na Kościół Jubileuszowy. Zachęcam więc do skorzystania z tej wielkiej łaski, jaką jest możliwość zyskania odpustu zuepłnego" - mówił na zakończenie nabożeństwa ks. proboszcz Antoni Bialik.

Zobacz: Galeria zdjęć

______________

W Proszowicach licznie zebrani parafianie w Niedzielę Palmową wzięli udział w uroczystej procesji do kościoła parafialnego, przywołując wydarzenie triumfalnego wjazdu Jezusa do Jerozolimy.

O godz. 10.30 siostry zakonne oraz wierni  zgromadzili się przy kościele św. Trójcy, gdzie zostały pobłogosławione przyniesione przez uczestników liturgii ozdobne gałązki palmowe, które są znakiem zwycięstwa i udziału w życiu Chrystusa. Po odczytanej Ewangelii o wjeździe Pana Jezusa do Jerozolimy zebrani wyruszyli w uroczystej procesji do kościoła parafialnego. Podczas liturgii Słowa wierni wysłuchali opisu Męki Pańskiej.

Na uwagę zasługują licznie zgromadzone dzieci i młodzież podczas procesji i liturgii, które niosły zrobione przez siebie palmy wielkanocne.

Zobacz: Galeria zdjęć

______________

W Kazimierzy Małej również uroczyście obchodzono Niedzielę Palmową. Poświęcenie palm odbyło się podczas każdej Mszy św.

Na Mszę św. o godz. 10.00 przyniesiono do kościoła bardzo duże palmy, które wykonali: Mieszkańcy Gabułtowa, Koło Gospodyń Wiejskich z Broniszowa, Koło Gospodyń Wiejskich z Zagórzyc i Koło Gospodyń Wiejskich z Zięblic.  – „Dziękuję im za trud włożony w przygotowaniu tak dużych (ok. 7m ) i pięknych palm” – mówi ks. proboszcz Krzysztof Balcer.

Zobacz: Galeria zdjęć

______________

W Jędrzejowie - w Archiopactwie Ojców Cystersów także odbyła się uroczysta procesja z palmami upamietniająca wjazd Jezusa do Jerozolimy. Po procesji została odprawiona Msza św. pod przewodnictwem o. Opata Edwarda Stradomskiego.

Zobacz: Galeria zdjęć

______________

W Skalbmierzu procesja z palmami rozpoczęła się na Rynku, gdzie ks. kan. Marian Fatyga, proboszcz parafii poświęcił palmy i odczytał fragment Ewangelii o wjeździe Pana Jezusa do Jerozolimy. Następnie procesja podążyła do Kolegiaty na Mszę św.

Od Niedzieli Palmowej na parafialnym Funpagu można oddać swój głos na najładniejszą palmę wielkanocną. Zwycięzców wyłonią internauci oraz parafialne jury z ks. proboszczem Marianem Fatygą na czele. O zwycięstwie decyduje liczba lajków oraz opinia jury. Ogłoszenie wyników oraz rozdanie nagród w Niedzielę Miłosierdzia Bożego, 3 kwietnia 2016 r.  po Mszy św. o godz. 10.00.

Zobacz: Galeria zdjęć

______________

Ks. prałat Henryk Jagodziński – kapłan diecezji kieleckiej i radca Nuncjatury Apostolskiej w Indiach, sprawował obrzędy Niedzieli Palmowej w małej, wiejskiej parafii Kalipatnam, w diecezji Erulu, na południu Indii w Stanie Andhra Pradesh, towarzysząc jej pasterzowi – biskupowi Jaya Rao Polimera.

„Dzięki św. Janowi Pawłowi II, naszemu wielkiemu rodakowi, każdy na świecie wie, co to za kraj Polska. Wystarczyło powiedzieć, że pochodzę z kraju św. Jana Pawła II i nie trzeba było dalszych tłumaczeń, rozległy się brawa, a ja poczułem się, jakbym przyjechał w odwiedziny do krewnych, których dawno nie widziałem i dlatego tak bardzo się ucieszyłem z tego spotkania” – powiedział ks. prałat Jagodziński.

Ks. Jagodziński zwraca uwagę na szczególny koloryt Niedzieli Palmowej w Indiach, gdzie wierni trzymają w dłoniach prawdziwe gałęzie palmowe, często formowane na znak krzyża, kościoły są wielobarwnie przystrojone, a nabożeństwa i Msze są znacznie dłuższe niż np. w Europie. Nie ma ławek, które można spotkać tylko w kościołach dużych miast, wierni – starsi i młodsi siedzą na podłodze, co jest zgodne z miejscowym obyczajem. „Kazanie trwało tylko 40 minut, a całość celebracji także trwała wyjątkowo krótko, bo tylko 2 godziny i 15 minut. W Indiach, w przeciwieństwie do zagonionego Zachodu, ludzie mają czas na modlitwę” – podkreślił. Msza św. sprawowana była w miejscowym języku telugu. Szczególnie przejmujący, zdaniem polskiego kapłana, był „moment przeistoczenia, gdzie biskup odśpiewał słowa konsekracji”. „Bardzo ciekawe były pieśni wykonywane podczas Mszy, pełne żywych melodii, przy akompaniamencie miejscowych bębnówę – dodaje. Po zakończeniu Mszy św. odbyło się także spotkanie z wiernymi, podczas którego mówiono o tajemnicy jedności i powszechności Kościoła.

dziar
tekst za: www.ekai.pl

______________

Otrzymaliśmy również kilka zdjęć z dalekiej Brazylii - z parafii, gdzie pracuje nasz kielecki misjonarz ks. Piotr Pochopień.

______________

Zobacz: Galeria zdjęć - Włoszczowa

Zobacz: Galeria zdjęć - Przemyków

Zobacz: Galeria zdjęć - Bukowa

Zobacz: Galeria zdjęć - Wolica-Tokarnia

Procesja z palmami w Kostomłotach
Misterium Męki Pańskiej w Koniecpolu
Procesja z palmami w Chmielniku
Procesja z palmami w Miechowie
Procesja z palmami w Kazimierzy Wielkiej
Poświęcenie palm w Proszowicach
Poświęcenie palm w Bukowej
Misterium Męki Pańskiej w Szydłowie
Kiermasz Wielkanocny w Kijach
Kiermasz Wielkanocny w Kijach
Kiermasz Wielkanocny w Kijach
Kiermasz Wielkanocny w Kijach
Kiermasz Wielkanocny w Kijach
Kiermasz Wielkanocny w Kijach
Procesja z palmami w Skalbmierzu
Procesja z palmami w Skalbmierzu
Procesja z palmami w Skalbmierzu
Procesja z palmami w Skalbmierzu
Obchody Niedzieli Palmowej w Brazylii - u ks. Piotra Pochopienia
Obchody Niedzieli Palmowej w Brazylii - u ks. Piotra Pochopienia
Obchody Niedzieli Palmowej w Brazylii - u ks. Piotra Pochopienia
Obchody Niedzieli Palmowej w Brazylii - u ks. Piotra Pochopienia
Obchody Niedzieli Palmowej w Brazylii - u ks. Piotra Pochopienia
Obchody Niedzieli Palmowej w Brazylii - u ks. Piotra Pochopienia