Obradowała Rada Kapłańska

Dnia 17 października 2019 r. odbyło się zebranie Rady Kapłańskiej pod przewodnictwem Biskupa Kieleckiego Jana Piotrowskiego. Wzięło w niej udział 22 kapłanów oraz Biskupi Pomocniczy Marian Florczyk i Andrzej Kaleta. Obrady rozpoczęły się wspólną modlitwą następnie odbyły się prelekcje.

Bp Jan Piotrowski wygłosił referat na temat „Współpraca misyjna”. Biskup odwołując się do dekretu soborowego „Ad genets” przypominał, że Kościół ze swej natury jest misyjny i misyjność należy do istotnych zadań Kościoła. Aby te zadanie misyjne realizować potrzebujemy świadomości misyjnej. Ta świadomość misyjna potrzebuje odpowiedniej formacji i animacji i dobrze podjętej współpracy misyjnej. Odpowiedzialność za misje ma swój wymiar osobisty i wspólnotowy.  Sprawa misji jest zadaniem całego Ludu Bożego a nie tylko specjalistów. Treścią animacji misyjnej jest świadectwo i przekaz wiary a także informacja o stanie misji, ich potrzebach duchowych i materialnych. Formacja misyjna jest przygotowaniem osoby do zadań misyjnych, uczy go bycia misjonarzem. Potrzeba systematycznej formacji w wymiarze diecezjalnym i parafialnym.

Podstawową formą współpracy misyjnej jest modlitwa, ofiara duchowa i świadectwo życia chrześcijańskiego. We współpracy misyjnej zostało podkreślone priorytetowe znaczenie Papieskich Dzieł Misyjnych. Duchowość misyjna rodzi się z animacji i formacji misyjnej. Polega na wierności własnemu powołaniu i działaniu Ducha Świętego, dzięki któremu przynosi owoce współpraca misyjna. Następnie członkowie Rady pracowali indywidualnie nad trzema tekstami z dokumentów papieskich na temat misji.

Po przerwie ks. Łukasz Zygmunt w przemówieniu na temat „Diecezjalnych Dzieł Misyjnych” przedstawił jakie są zadania tej struktury w ramach diecezji. Podał też liczbę misjonarzy duchownych i świeckich zaangażowanych w posłudze misyjnej a pochodzących z naszej diecezji. Przybliżył też jakie projekty dzięki diecezjalnemu wsparciu zostały zrealizowane w placówkach misyjnych.

Podkreślone też zostało jak ważna jest formacja na temat misji na katechezie, w parafii i seminarium oraz jakie znaczenie mają tak zwane misyjne staże kleryków. Obrady zakończył krótkim podsumowaniem Biskup Kielecki Jan Piotrowski udzielając wszystkim obecnym pasterskiego błogosławieństwa.

Ks. dr Karol Zegan
SEKRETARZ RADY