Odpust w Miechowie

W niedzielę, 15 lipca w Miechowie obchodzono uroczystości odpustowe z racji 216. rocznicy konsekracji Bazyliki Grobu Bożego.

O godz. 13.00 pod przewodnictwem ks. dr. Mirosława Kowalskiego, Eucharystię koncelebrowali Kanonicy Kapituły Miechowskiej, kapłani należący do Zakonu Bożogrobców oraz księża z dekanatu miechowskiego.

Znaczenie miechowskiej świątyni podkreślił w skierowanym liście do zebranych, kustosz i proboszcz Bazyliki Grobu Bożego ks. kan. Mirosław Kaczmarczyk: - „Świątynia jest znakiem Boga i miejscem spotkania z Nim. W niej Bóg udziela nam swoich darów: wysłuchuje modlitw, obdarza miłosierdziem i karmi Ciałem Swego Zmartwychwstałego Syna. Ta miechowska świątynia jest naszym wspólnym domem, gdzie spotykamy się by wyznawać wiarę i odnaleźć siebie jako Kościół – żywą świątynię Boga”.

Na zakończenie Eucharystii wszyscy uczestnicy przeszli przez krużganki do kaplicy Grobu Bożego, gdzie odmówiono specjalną „Modlitwę Rycerza”.

W uroczystościach odpustowych wzięli udział m.in.: Członkowie Zakonu Rycerskiego Świętego Grobu Bożego w Jerozolimie, przedstawiciele władz samorządowych, pielgrzymi, goście i parafianie.

Konsekracji odbudowanego kościoła w Miechowie dokonał 15 lipca 1802 r. ostatni przełożony generalny zakonu bożogrobców, bp Tomasz Nowina Nowiński, proboszcz miechowski.

>> Galeria zdjęć