Ogólnopolska Kongregacja Duszpasterstwa Powołań

W dniach 6-7 marca 2020 r. w Warszawie odbyła się Ogólnopolska Kongregacja odpowiedzialnych za Duszpasterstwo Powołań. Tematem przewodnim były słowa: „Aby towarzyszyć innym na tej ścieżce, najpierw musisz mieć doświadczenie podążania nią samemu” (Christus vivit 298).

Wydarzeniu przewodniczył bp Marek Solarczyk – Delegat KEP ds. Duszpasterstwa Powołań. Wśród zaproszonych gości był abp Wojciech Polak - Prymas Polski, Przewodniczący Komisji ds. Duszpasterstwa KEP, który podjął zagadnienie towarzyszenia młodym w rozeznaniu powołania do kapłaństwa. Zwracał uwagę, że trzeba w dzisiejszych czasach tworzyć kulturę powołania, która będzie pomagać człowiekowi odnajdywać sens życia w relacji z Jezusem. Prymas Polski podkreślał, aby przede wszystkim wspierać młodzież poprzez modlitwę i cierpienie ofiarowane w ich intencji. Przypomniał również, że powołanie do prezbiteratu to dar Boga dla Kościoła.

Inspirujące wystąpienie miał również o. Tomaszem Maniura OMI, główny organizator Festiwalu Życia w Kokotku. Dzielił się swoim doświadczeniem towarzyszenia młodym w odkrywaniu wiary. Już jako młody ksiądz spontanicznie zaproponował młodzieży, aby wspólnie rowerami pojechali do Wilna. Propozycja została przyjęta z entuzjazmem i tak rozpoczęło się dzieło wypraw rowerowych Niniwa Team, które do chwili obecnej objęło swym zasięgiem 53 państwa na trzech kontynentach. Więcej informacji na temat działalności o. Tomasza znajdziemy na stronie: www.festiwalzycia.pl

Na uwagę zasługuje wykład ks. Marcina Dąbrowskiego SDS - odpowiedzialnego za Wolontariat Misyjny Salwator. Na początku przywołał on osobę Helenki Kmieć, która została zamordowana w nocy z 24 na 25 stycznia 2017 r. w czasie napadu w Cochabamba w Boliwii. Jej śmierć przyczyniła się do tego, że wzrosła liczba wolontariuszy chcących wyjechać na misje. Ks. Marcin stwierdził, że powołanie do wolontariatu rozpoznaje się na trzech płaszczyznach: zaangażowanie we wspólnotę, podejście do wyzwań i realizacja wyznaczonych zadań. Swoje wystąpienie podsumował słowami Franciszka Jordana, który powiedział: „Dopóki żyje na świecie choćby jeden tylko człowiek, który nie zna i nie kocha Jezusa Chrystusa Zbawiciela Świata, nie wolno ci spocząć”.

Mając na uwadze sprawę powołań do kapłaństwa i życia konsekrowanego trwajmy w modlitwie przed Bogiem, abyśmy każdego dnia mogli doświadczać Jego miłości.

ks. Kamil Banasik
MODERATOR DUSZPASTERSTWA POWOŁAŃ W DIECEZJI KIELECKIEJ