Ok. 900 dzieci na koloniach Caritas kieleckiej - pod hasłem "3W"

„3W: Wypocznij w Wakacje z Wolontariatem” to tytuł programu profilaktycznego, którym jest objęte ok. 900 dzieci z diecezji kieleckiej, wypoczywających na dwunastu turnusach kolonijnych w różnych atrakcyjnych miejscach kraju. Każdy dzień podczas kolonii jest poświęcony zagadnieniom różnych przejawów życia społecznego, takich jak religia, patriotyzm, sport, turystyka, kultura, pomoc osobom niepełnosprawnym. Projekt wpisuje się w obchody Europejskiego Roku Obywateli.

„3W: Wypocznij w Wakacje z Wolontariatem” - jest to autorski program wychowawczo–profilaktyczny opracowany przez wolontariuszy i pracowników Caritas. Bazuje on na postaciach znanych społeczników z regionu świętokrzyskiego, a jego celem jest inspirowanie młodych ludzi do podejmowania działań społecznych, wolontaryjnych” – wyjaśnia ks. Stanisław Słowik, dyrektor Caritas kieleckiej.

Każdy dzień podczas kolonii jest poświęcony zagadnieniom różnych przejawów życia społecznego, takich jak religia, patriotyzm, sport, turystyka, kultura, pomoc osobom niepełnosprawnym. Program pokazuje możliwości kreowania, naprawiania, ulepszania tych sfer życia poprzez młode osoby, które mają ochotę zaangażować się w wolontariat.

Turnusy kolonijne Caritas kieleckiej już w pełni – ruszyły 29 czerwca, potrwają do połowy sierpnia. W tym roku Caritas Diecezji Kieleckiej realizuje ofertę 12. dwutygodniowych turnusów kolonijnych dla ok. 900 dzieci. Odbywają się one w Pogorzelicy Gryfickiej, Karpaczu, Skale i Kaczynie.

Z kolei na Kielecczyźnie goszczą grupy z rodzin polonijnych z Białorusi i Ukrainy (pierwsza grupa przyjechała 1 lipca). Dodatkowo przewidziany jest obóz młodzieżowy w Złotych Piaskach w Bułgarii.
Uczestnicy kolonii odpoczywają pod opieką kadry: kierowników, księży wychowawców, ratowników wodnych i animatorów kulturalno – oświatowych. Organizatorzy podkreślają, że kolonie to nie tylko akcja wypoczynkowa, ale także wychowawcza. „Każdego roku staramy się zmieniać ofertę edukacyjną, wprowadzać nowe elementy” – mówi ks. dyr. Słowik.

Wakacyjna oferta Caritas jest przede wszystkim skierowana do rodzin, które przeżywają różnorakie trudności, a rodziców nie stać na wykupienie turnusów w biurach podróży. Znaczna część uczestników korzysta z kolonii nieodpłatnie, a część płaci kwotę symboliczną, np. 50-100 zł.

Pieniądze na organizację kolonii pochodzą z różnych źródeł. Jest to dotacja Kuratorium Oświaty w Kielcach, a także z Ministerstwa Edukacji Narodowej oraz z gmin. Kolejne źródło dofinansowania pochodzi z Wigilijnego Dzieła Pomocy Dzieciom, a także z lokalnych inicjatyw - w gminach, w parafiach.

dziar
tekst za: www.ekai.pl