Około 2,2 tys. pielgrzymów z diecezji kieleckiej przybyło na Jasną Górę

Około 2,2 tys. pielgrzymów z XXXIII Pieszej Pielgrzymki Kieleckiej przybyło 13 sierpnia 2014 r. do jasnogórskiego sanktuarium. Pielgrzymi z kieleckiej pielgrzymki mają za sobą 8 dni marszu i około 200 kilometrów drogi. Z pielgrzymami całą trasę szedł bp Marian Florczyk. Najmłodszy pątnik – Dominik z grupy białej, ma zaledwie 2 miesiące, najstarsza jest 82-letnia pani Helena.

„Wszyscy czują się znakomicie. Cieszymy się, że towarzyszył nam bp Marian Florczyk, który przyznał, że ponownie po latach odkrył uroki pieszej pielgrzymki” – mówi Agnieszka Pacholec, rzeczniczka pielgrzymki kieleckiej. Przez ostatnie lata z pielgrzymką szedł rokrocznie bp Kazimierz Gurda, który w tym roku został biskupem siedleckim, a wcześniej przez wiele lat śp. bp Mieczysław Jaworski. Bp Marian Florczyk, organizator i uczestnik m.in. majówki rowerowej – kontynuuje tę kielecką tradycję.

Pielgrzymi byli podzieleni na 13 grup, a duchowo towarzyszyła im grupa 14, której patronuje św. Jan Paweł II, licząca ok. 10 tys. osób. W jej imieniu szedł i modlił się ks. Adam Koćwin.

Myślą przewodnią tegorocznej pielgrzymki kieleckiej było wyznanie „Wierzę w Syna Bożego”, w czym pomagało przypominanie, także poprzez ruchowe i wizualne animacje, postaci świętych i błogosławionych.

Pielgrzymi podczas katechez i nauk głoszonych na szlaku, rozważali postawy i świadectwa życia świętych i błogosławionych, w tym tych mniej znanych. Byli to m.in. rodzeństwo Marta, Maria i Łazarz, bł. Marta Wiecka – pielęgniarka szarytka, zmarła na tyfus, czy św. Bartłomiej. Z kolei relikwie bł. Karoliny Kózkówny „wędrowały” po wszystkich grupach pielgrzymkowych podczas całej drogi.

„Pielgrzymi pisali do siebie na karteczkach także tzw. dobre słowo, które trafiało do innych barci i sióstr na pielgrzymce, a wczoraj – na zwojach - troski i żale skierowane do Matki Bożej, które wręczali przewodnikom” – opowiada Pacholec.

Oficjalnie pielgrzymkę zakończyła Msza św. na Wałach Jasnogórskich, celebrowana przez kilku biskupów.

dziar
tekst za: www.ekai.pl

Foto: Janusz Kamiński - Studio "Kamyk"