Organiści formowali się w Miechowie

W piątek, 12 maja w Bazylice Grobu Bożego w Miechowie, odbył się wiosenny Dzień Skupienia Organistów Diecezji Kieleckiej. Jak zwykle, Dzień Skupienia połączony był ze spotkaniami warsztatowymi i formacyjnymi.

Spotkanie rozpoczęło się o godz. 11.00. Po przyjeździe organiści mieli okazję zwiedzić wraz z przewodnikiem cały kompleks Bazyliki Grobu Bożego. Jak zwykle centralnym momentem Dnia Skupienia była Eucharystia sprawowana przez ks. Michała Olejarczyka i ks. Przemysława Moćko w intencji organistów naszej diecezji.

Po obiedzie organiści udali się na chór muzyczny Bazyliki, gdzie odbyła się prezentacja jednego z bardziej wartościowych instrumentów w naszej diecezji. Prezentacji tej dokonał miejscowy organista Andrzej Grudzień i vice dyrektor Diecezjalnego Studium Organistowskiego ks. Przemysław Moćko. Każdy z obecnych organistów mógł zagrać na tym instrumencie i wypróbować jego walory brzmieniowe. Następnie ks. Przemysław poprowadził krótkie spotkanie traktujące o akompaniamencie liturgicznym. Na koniec, w krótkim wykładzie, ks. Paweł Rej przypomniał istotę i sposoby dobierania repertuaru liturgicznego. Spotkanie zakończyło się o godz. 17.00.

Organiści i pełniący obowiązki organisty reprezentowali parafie: Charsznica, Chlewice, Goleniowy, Koniecpol – Św. Trójcy, Koniecpol - Św. Michała Archanioła, Kielce – Św. Józefa, Książ Wielki, Kurzelów, Miechów, Moskorzew, Przyłęk Szlachecki, Rachwałowice, Sokolina, Stopnica, Skalbmierz, Szaniec, Tczyca i Wodzisław.

Serdeczne podziękowania kierujemy w stronę Kustosza Bazyliki Grobu Bożego – ks. kan. Mirosława Kaczmarczyka, za umożliwienie zorganizowania tego Dnia Skupienia, za otwarte drzwi Bazyliki i Domu Parafialnego, za przygotowany posiłek i okazaną nam życzliwość.

Już dziś serdecznie zapraszamy na jesienny, dwudniowy dzień skupienia organistów.

Ks. Paweł Rej
SEKRETARZ KOMISJI MUZYCZNO-ORGANISTOWSKIEJ