Organiści naszej diecezji spotkali się w Skorzeszycach

W sobotę, 24 września 2016 r. zakończyło się dwudniowe spotkanie formacyjne organistów naszej diecezji - zorganizowane przez Komisję Muzyczno-Organistowską Diecezji Kieleckiej.

Dzień skupienia odbywał się w Centrum Spotkań i Dialogu Diecezji Kieleckiej. Spotkanie rozpoczęła wspólna modlitwa Koronką do Bożego Miłosierdzia. Podczas Dnia skupienia uczestnicy mogli wysłuchać konferencji - zarówno duchowych, jak i typowo formacyjnych. Pierwszą z nich wygłosił Cyprian Jagiełło – organista koncertowy, pedagog, absolwent Akademii Muzycznej w Krakowie i Uniwersytetu Jana Gutenberga w Moguncji, laureat wielu nagród na konkursach międzynarodowych, wybitny organista i improwizator. Obecnie pan Cyprian pełni posługę w kościele św. Piotra i Pawła w Krakowie, a pochodzi z Kielc. Wygłosił on wykład pt.: „Rola organisty w kształtowaniu muzyki liturgicznej w Polsce. Źródła historyczne. Stan instrumentarium”.

Następnie odbyło się spotkanie warsztatowe w kościele św. Rozalii w Skorzeszycach, gdzie s. Hanna Szumska prezentowała „Tradycje niemieckie i francuskie liturgicznej muzyki organowej”. Na podstawie wykładu s. Hanny, organiści mieli okazję wykonać własną improwizacje chorałową pod jej okiem. S. Hanna obecnie realizuje swoje powołanie we Francji, w opactwie Bec-Hellouin posługując tam jako organistka.

Dzień zakończyła konferencja duchowa pt.: „Dar miłosierdzia Bożego – nadzieja dla człowieka” wygłoszona przez ks. dr. Tomasza Siemieńca – wykładowcę Pisma Świętego w Wyższym Seminarium Duchownym w Kielcach oraz wspólna adoracja Najświętszego Sakramentu.

Drugi dzień - sobotę, 24 września rozpoczęto wspólną modlitwą brewiarzową. Następnie ks. Michał Olejarczyk - Diecezjalny duszpasterz organistów w swoim wykładzie ukazał ważność posługi organisty podczas liturgii i zachowywania w niej wszelkich zasad dotyczących wykonywania muzyki, prezentując wykład pt.: „Czy dzisiejsza liturgia może być zagrożona?”. Organiści żywo włączali się w dyskusję.

W jesiennym Dniu skupienia uczestniczyli organiści z parafii: Bodzentyn, Niepokalanego Poczęcia NMP w Busku-Zdroju, Św. Brata Alberta w Busku-Zdroju, Chęciny, Matki Bożej Łaskawej w Jędrzejowie, Trójcy Świętej w Jędrzejowie, Kaczyn, Wniebowzięcia NMP w Kielcach (Katedra), Św. Krzyża w Kielcach, Św. Michała Archanioła w Koniecpolu, Książ Wielki, Leszczyny, Łopuszno, Morawica, Oksa, Przemyków, Rachwałowice, Św. Brata Alberta w Sędziszowie, Skalbmierz, Skorzeszyce, Sokolina, Stary Korczyn, Stopnica, Szaniec, Wiślica, Bł. Ks. Józefa Pawłowskiego we Włoszczowie, Wniebowzięcia NMP we Włoszczowie, Wrocimowice, Wzdół i Zagość. Ufamy, że podczas planowanego wiosennego spotkania, to grono powiększy się, aby organiści mogli coraz bardziej wzbogacać swój warsztat, by liturgia w naszych kościołach mogła być coraz piękniejsza.

Ks. Paweł Rej
SEKRETARZ KOMISJI MUZYCZNO-ORGANISTOWSKIEJ