Organiści spotkali się we Włoszczowie

W piątek, 26 kwietnia 2019 r. miał miejsce wiosenny Dzień skupienia organistów diecezji kieleckiej. Tym razem odbył się on w parafii pw. Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny we Włoszczowie.

Organiści przybyli o godz. 10.00 do domu parafialnego, gdzie zostały omówione bieżące sprawy dotyczące posługi organisty i działalności muzycznej.

O godz. 10.30 odbyła się konferencja pt. „Recepcja nowej instrukcji o muzyce kościelnej w diecezji kieleckiej”, którą wygłosił ks. Paweł Rej - sekretarz Komisji Muzyczno-Organistowskiej Diecezji Kieleckiej.

O godz. 11.30 odbyło się przygotowanie do liturgii, możliwe było również skorzystanie z sakramentu pokuty. Centralnym punktem spotkania była Najświętsza Eucharystia, której przewodniczył i homilię wygłosił ks. Michał Olejarczyk – Dyrektor Diecezjalnego Studium Organistowskiego w Kielcach. Podczas Mszy św. modliliśmy się w intencji wszystkich organistów naszej diecezji: o Boże błogosławieństwo w ich posłudze, również za wszystkich chorych i zmarłych – w sposób szczególny w intencji śp. ks. prof. Zbigniewa Rogali.

O godz. 13.00 ks. Przemysław Moćko – Wicedyrektor Diecezjalnego Studium Organistowskiego w Kielcach, zaprezentował nowe organy w kościele pw. Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny we Włoszczowie, które w 2013 r. wybudowała firma Dariusza Zycha z Wołomina.

Następnym punktem Dnia skupienia było spotkanie z organmistrzem Zbigniewem Nita. Każdy z organistów mógł skorzystać z porad i sugestii fachowca dotyczących instrumentu, jakim są organy piszczałkowe. Spotkanie zakończył wspólny obiad w domu parafialnym.

Każdy z organistów otrzymał książeczkę z pomocami, mógł się również zaopatrzyć w ostatnie numery czasopisma „Śpiewajmy i grajmy Bogu” oraz książkę z płytą - „Ars Cathedralis”.

Podczas Dnia skupienia obecnych było 24 organistów z następujących parafii: Bebelno, Dzierążnia, Dzierzgów, Grzymałków, Jędrzejów - pw. Matki Bożej Łaskawej, Kielce – Katedra, Kluczewsko, Koniecpol - pw. Trójcy Świętej, Konieczno, Książ Wielki, Kurzelów, Łopuszno, Moskorzew, Nowiny, Oleszno, Proszowice, Skalbmierz, Skorzeszyce, Sokolina, Stary Korczyn, Stopnica, Tczyca, Włoszczowa – pw. Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny, Złotniki.

Ks. Paweł Rej
SEKRETARZ KOMISJI MUZYCZNO-ORGANISTOWSKIEJ DIECEZJI KIELECKIEJ