Osiemnastu kleryków na I roku WSD

Osiemnastu kleryków rozpocznie zajęcia i formację w Wyższym Seminarium Duchownym w Kielcach. To o pięciu studentów pierwszego rocznika więcej niż w ubiegłym roku.

Łącznie z pierwszym rocznikiem studia w WSD w roku akademickim 2014/2015 podejmie 77 osób.

Trzech studentów I roku pochodzi z parafii kieleckich, pozostali z wiejskich i małomiasteczkowych. Kilku z nich ukończyło już studia na innych kierunkach. Spotkają się zatem ze sobą na pierwszym roku tegoroczni maturzyści oraz ci, którzy zdecydowali się wstąpić do seminarium po kilkuletnim okresie studiów lub pracy zawodowej.

Uroczysta inauguracja nowego roku w kieleckim WSD odbędzie się 21 października.

„Z podstawowych statystyk opisowych wynika, że liczba kandydatów na pierwszy rok w skali kraju utrzymuje się na tym samym poziomie w porównaniu z ubiegłym rokiem. Obserwowany jest niewielki spadek w seminariach diecezjalnych - o około 5%, seminaria zakonne natomiast notują wzrost liczby powołań o około 20%” – mówi ks. kan. dr Paweł Tambor, rektor WSD w Kielcach.

Studia w Wyższym Seminarium Duchownym w Kielcach dydaktycznie związane są z Wydziałem Teologii Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego Jana Pawła II. Studia o charakterze filozoficzno-teologicznym kończą się uzyskaniem tytułu magistra teologii. Przedmioty filozoficzne oraz wykłady z historii Kościoła dominują w czasie pierwszych dwóch lat edukacji.

„Czas formacji seminaryjnej stwarza także okazje do realizacji osobistych pasji i talentów. Wśród ważnych miejsc obecności alumnów są m.in. posługa w szpitalach, domach pomocy, zespół muzyczny 'Kerygmat', redakcja czasopisma kleryckiego 'Obecni', teatr seminaryjny, zajęcia sportowe i inne” – wylicza ks. Tambor.

Wyższe Seminarium Duchowne w Kielcach zostało erygowane dekretem biskupa krakowskiego Felicjana Konstantego Szaniawskiego z 1726 r.

dziar
tekst za: www.ekai.pl