Ostatnia droga ks. Biernackiego

W czwartek, 13 listopada 2013 r. w Gorzkowie pożegnano ks. kan. Andrzeja Biernackiego, wieloletniego proboszcza tej parafii, znanego działacza społeczno-kulturalnego. Mszy św. pogrzebowej przewodniczył bp Marian Florczyk. Koncelebrowało blisko 40 kapłanów.

Podczas Mszy w kościele św. Małgorzaty w Gorzkowie k. Kazimierzy Wielkiej bp Florczyk wspomniał dzieło życia proboszcza w Gorzkowie, który tę funkcję pełnił 25 lat. Nawiązując do słów zawartych w testamencie zmarłego, w jego imieniu i jego słowami prosił, aby zachowywać dziedzictwo kultury, „zbudowane z trudem dla dobra przyszłości”. Słowami wiersza Adama Asnyka zaapelował, aby „nie deptać przeszłości ołtarzy”. „W każdej religii ołtarz to świętość jako miejsce ofiary Boga i człowieka” – podkreślił kaznodzieja. Przypomniał też m.in. liczne koncerty i przedstawienia, wyreżyserowane przez zmarłego proboszcza, jego pracę przy budowie kościoła na Baranówku w Kielcach i ostatnią wolę – prośbę o pochowanie w Gorzkowie i o modlitwę swoich parafian.

List ministra kultury i dziedzictwa narodowego Bogdana Zdrojewskiego odczytał poseł Mirosław Pawlak. „Andrzeju, byłeś wspaniałym człowiekiem i ambasadorem kultury religijnej, ludowej” – powiedział poseł w kościele. Marszałka województwa świętokrzyskiego reprezentował przewodniczący Sejmiku – Tadeusz Kowalczyk, były delegacje samorządowców z wielu gmin i miast, m.in. z Krakowa. Przy trumnie zmarłego trzymali wartę strażacy i członkowie zespołu „Gorzkowianie” w kostiumach z epoki Księstwa Warszawskiego.

Trumnę ze zwłokami ks. Biernackiego złożono w grobowcu proboszczów na cmentarzu parafialnym w Gorzkowie.

Ks. Andrzej Biernacki urodził się w 1932 r. w parafii Chrząstów w diecezji kieleckiej; na kapłana został wyświęcony w 1957 r. Pracował jako wikariusz w Bukownie k. Olkusza, w parafii Chrystusa Króla w Kielcach, jako administrator – prokurator Wyższego Seminarium Duchownego w Kielcach, administrator – kurator Domu Księży Emerytów i przez 25 lat – proboszcz w Gorzkowie. Tam też w latach 90. założył zespół pieśni i tańca „Gorzkowianie”. Od 2008 r. przebywał na emeryturze w Domu Księży Emerytów. Po przebyciu udaru mózgu i pomyślnej operacji w 2009 r., podjął kolejną próbę kierowania zespołem. Ostatnie tournée zagraniczne z „Gorzkowianami” odbył w sierpniu 2010 r. do Watykanu, ostatni jego występ z zespołem miał miejsce 3 listopada 2013 r. w kościele św. Wojciecha w Kielcach.

Zespół „Gorzkowianie” ks. Biernacki powołał w połowie lat 90. Był w nim dyrygentem, kapelmistrzem, reżyserem i choreografem, a także menadżerem w jednej osobie. Zespół powstał na bazie istniejącej już wcześniej parafialnej orkiestry dętej. „Gorzkowian” tworzyło zwykle ok. 45-50 osób: muzyków z orkiestry dętej, chórzystów oraz tancerzy, dla których powstała bogata garderoba strojów ludowych z różnych stron Polski.

Dorobek koncertowy zespołu opierał się głównie na kulturze ludowej zachowanej w muzyce, tańcu, stroju oraz na pieśniach religijnych i narodowych regionów małopolskiego i świętokrzyskiego. Najważniejsze motywy religijne w prezentowanych przedstawieniach stanowiły: Męka Pańska, sylwetka i posługa Jana Pawła II, kanonizacja św. Jadwigi, sylwetki świętych i błogosławionych, a także obrzędy ludowe oraz świąteczne i karnawałowe. Zespół współpracował m.in. z Operą Śląską w Bytomiu i Uniwersytetem Jagiellońskim.

Po raz pierwszy wyjechał za granicę w 1997 r. do Watykanu, gdzie „Gorzkowianie” zaśpiewali Ojcu Świętemu. Tę pielgrzymkę do papieża powtórzyli potem jeszcze kilkanaście razy. Koncertowali także w Szwajcarii, Niemczech, Francji, Austrii, na Litwie i Ukrainie oraz w różnych zakątkach Polski. Byli rozpoznawalnymi w świecie ambasadorami kultury polskiej.

dziar
tekst za: www.ekai.pl

Zobacz: Galeria zdjęć

Foto: Zdzisław Pilarski (Odonów)