Pamiętaliśmy o Kościele na Wschodzie

Duchowe i materialne wsparcie Kościoła katolickiego w krajach Europy Wschodniej, Rosji i Azji Środkowej – to cel obchodzonego 8 grudnia 2013 r. po raz 14 Dnia modlitwy i pomocy Kościołowi na Wschodzie.

Kościołowi za wschodnią granicą służy obecnie 250 kapłanów diecezjalnych i 450 kapłanów zakonnych z Polski, a także 401 sióstr zakonnych, 23 braci zakonnych oraz osoby świeckie. Mogą oni liczyć na wsparcie Polaków.  Także dziś poprzez zbiórkę do puszek przy kościołach można wesprzeć materialnie osoby zaangażowane w pracę duszpasterską, katechetyczną i charytatywną Kościoła katolickiego na Wschodzie.

W każdą II Niedzielę Adwentu w kościołach przeprowadzane są zbiórki, a z uzyskanych środków Zespół Pomocy Kościołowi na Wschodzie przy Sekretariacie Konferencji Episkopatu Polski realizuje prośby napływające ze Wschodu. W 2013 r. zostało już zrealizowanych 425 próśb na kwotę ponad 2 mln 600 tys. złotych. Były to dotacje na budowę nowych świątyń, renowację kościołów czy akcje duszpasterskie, np. wakacyjne spotkania z Bogiem dla dzieci i młodzieży oraz działalność charytatywna poszczególnych ośrodków. Zespół świadczy nieustannie pomoc liturgiczną dla Kościoła katolickiego na Wschodzie poprzez zakup dla parafii ksiąg i paramentów liturgicznych.

XIV dzień modlitwy i pomocy materialnej obchodzony jest nie tylko w Kościele w Polsce, ale i na placówkach polonijnych.

W przyszłym roku Zespół Zespołu Pomocy Kościołowi na Wschodzie obchodzić będzie 25-lecie działalności. Został powołany przez Konferencję Episkopatu Polski w roku 1989. Ma na celu organizowanie i niesienie pomocy duchowej i materialnej katolikom na wschodzie – tj. w krajach Europy i Azji położonych na wschód i południowy wschód od Polski, przede wszystkim obszary byłego ZSRR i dawnych krajów tzw. demokracji ludowej, z wyłączeniem Chin.