Parafie w Kostomłotach i Kazimierzy Wielkiej pielgrzymowały do Szczurowej

W sobotę, 14 marca 2015 r. blisko 150 osób z dwóch parafii naszej diecezji odwiedziło Szczurową - rodzinną parafię Biskupa Kieleckiego Jana Piotrowskiego i inne sanktuaria znajdujące się na terenie diecezji tarnowskiej.

- „Myśl o pielgrzymowaniu do Szczurowej zrodziła się z potrzeby serca i... z ciekawości, gdzie to się wychował nasz nowy biskup” – mówi ks. Michał Haśnik, wikariusz parafii Podwyższenia Krzyża Świętego w Kazimierzy Wielkiej.

Parafianie z Kazimierzy Wielkiej wyruszyli do Szczurowej o godz. 8.30. Wcześniej, bo już o 7.30 na tą samą trasę wyjechały dwa autokary z parafii św. Andrzeja Boboli w Kostomłotach wraz z ks. Tomaszem Kaczówką.

- „W Szczurowej, jako jedna 150-osobowa grupa, zostaliśmy serdecznie przywitani przez miejscowego ks. proboszcza Wiesława Majkę. Razem z nim udaliśmy się na cmentarz, gdzie pomodliliśmy się przy grobie rodziców Księdza Biskupa, złożyliśmy wiązankę kwiatów i zapaliliśmy znicze” – mówi ks. Kaczówka.

Szczurowski proboszcz był bardzo zaskoczony i jednocześnie ucieszony wizytą pielgrzymów z Kielc. – „To dobrze, że chcecie poznać parafię, gdzie wychował się wasz biskup, a nasz rodak” – mówił ks. Majka. – „Gdy u nas był bp Wiktor Skworc, my nie wpadliśmy na pomysł, aby zorganizować pielgrzymkę w jego rodzinne strony – tym bardziej więc jestem zaszczycony waszą wizytą” – kontynuował ks. Proboszcz.

Z cmentarza pielgrzymi udali się do kościoła parafialnego św. Bartłomieja Apostoła, gdzie ks. Proboszcz opowiedział pokrótce historię parafii i o biskupie Janie. Większość pielgrzymów nabyła promocyjny film na płycie DVD o kościele w Szczurowej - wydany specjalnie z okazji nominacji biskupiej ks. prałata Jana Piotrowskiego. Pielgrzymi nabyli także ponad 40 albumów o parafii.

- „Nie będę ukrywał, że kiedy dowiedziałem się od ks. Tomasza, że przyjedzie pielgrzymka z diecezji kieleckiej, od razu powiadomiłem biskupa Jana. Mówiłem także o was moim kolegom-księżom i teraz także będę mówił, że byliście u nas, bo jest to godne naśladowania” – podsumował na koniec ks. proboszcz Majka.

Na koniec słowa wdzięczności wypowiedział ks. Michał Haśnik. – „Tydzień temu Ksiądz Biskup prosił mnie, aby się nisko pokłonić Szczurowej i ks. Proboszczowi, co niniejszym dzisiaj czynimy”.

Ze Szczurowej pielgrzymi udali się do Porąbki Uszewskiej, Jadownik, Bochni, Mogiły oraz na Misterium Męki Pańskiej do krakowskich salezjanów.

mhas

Zobacz: Galeria zdjęć - Kostomłoty