BĘCZKÓW, Św. Jana z Dukli

tel. 609-339-196

liczba mieszkańców: 1 569

Proboszcz:
ks. Stanisław Zieliński, KHM, mgr teol., ur. 1960 (Pilica – diec. sosnowiecka), wyśw. 1986, mian. 1997

Rys historyczny:
W przeszłości teren obecnej parafii Bęczków należał do parafii Leszczyny. Odległość między najdalej położonymi domami Bęczkowa a kościołem parafialnym wynosiły około 5 km. Mieszkańcy tej miejscowości od dawna starali się – wierząc w swoje siły i czując taką potrzebę – o zorganizowanie parafii, a w przyszłości budowę kościoła parafialnego. W lipcu 1996 r. utworzył się Komitet Budowy Kościoła. Plac pod kościół został podarowany na rzecz parafii przez Władysława Doleżańskiego.

Bp Kazimierz Ryczan widząc taką potrzebę, a także zdeterminowanie mieszkańców Bęczkowa, z życzliwością odniósł się do ich próśb i z końcem czerwca 1997 r. wydał decyzję o utworzeniu parafii. Pasterz diecezji zalecił, by w pierwszym rzędzie wybudowana została kaplica. Miesiąc po wydaniu dekretu o utworzeniu parafii bp Mieczysław Jaworski poświęcił plac pod budowę kaplicy. Zapał mieszkańców był tak duży, że w ciągu kolejnych kilku tygodni kaplica została wybudowana..

W 1998 r. rozpoczęło się organizowanie cmentarza grzebalnego, a rok później bp Kazimierz Ryczan poświęcił ogrodzony cmentarz, pod który działki ofiarowało kilku parafian. W kolejnym roku przystąpiono do budowy plebanii, która ukończono w 2003 r. a zaraz potem rozpoczęto przygotowanie dokumentów związanych z budową kościoła.

Czy wiesz że...
Pierwszy ślub w Bęczkowie odbył się w dniu poświęcenia placu pod budowę kaplicy w sobotę 30 sierpnia 1997 r. Nowożeńców pobłogosławił bp Mieczysław Jaworski. Tydzień wcześniej na placu odbył się chrzest dziecka.

Tytuł parafii jest związany z kanonizacją św. Jana z Dukli, które miało miejsce w czasie powstawania wspólnoty parafialnej w Bęczkowie w czasie wynoszenia na ołtarze św. Jana. Kamień węgielny pod budowę kościoła poświęcił Jan Paweł II podczas pielgrzymki do Sandomierza.

Odpust: św. Jana z Dukli – 3 pażdziernika