CISÓW, Św. Wojciecha b. m.

Adres:
26-021 Daleszyce, Cisów nr 78
tel. 452-363-535

liczba mieszkańców: 833

Administrator:
ks. Andrzej Kaleta (sen.), ur. 1968 (Nawarzyce) wyśw. 1998, mian. 2023

Kaplice:
Widełki

Rys historyczny:
Na drodze z Daleszyc do Rakowa leży miejscowość Cisów. Znana był już z pewnością w XV w., a źródła wzmiankują nawet jej dziedzica Przedbora herbu Pobóg. Tutaj mieszkał także Jan Chryzostom Pasek. Na wzgórzu, z którego rozciąga się piękny widok na Cisowski Park Krajobrazowy, stoi kościół parafialny pw. św. Wojciecha. Powstał w 1758 r. z fundacji biskupa krakowskiego Stanisława Załuskiego. Świątynię konsekrował w 1817 r. bp kielecki Wojciech Górski. Kościół jest murowany z kamienia, tynkowany. Posiada dwuprzęsłową nawę i prezbiterium zamknięte wielobocznie. Harmonijnie zaprojektowane wnętrze jest pełne figur świętych, apostołów, scen biblijnych – przed wiekami mogą być swoistą katechezą dla wiernych. W barokowym z elementami klasycyzmu ołtarzu głównym znajduje się obraz Ukoronowania Matki Bożej i św. Wojciecha. W bocznych ołtarzach po prawej stronie – obraz Ukrzyżowania Pana Jezusa z klęczącą pod krzyżem św. Marią Magdaleną, po lewej ołtarz z obrazem św. Andrzeja.

Czy wiesz, że…
W tych latach w lasach cisowskich walczyli żołnierze AK z oddziału Wybranieckich pod dowództwem pułkownika „Barabasza”. W Cisowie zorganizowano szpital polowy, a ludność z narażeniem życia pomagała partyzantom. Każdego roku od wielu lat kombatanci, żołnierze AK, ich rodziny i potomkowie spotykają się w cisowskim kościele na Mszy św., aby modlić się za poległych bohaterów.  Przybywają tu z różnych zakątków Polski i świata, a ta świątynia jest dla nich jak kościół garnizonowy. Kombatanci tak związani z Cisowem wspierali remont świątyni. Ufundowali także kilka tablic pamiątkowych i pomnik. Szczególnie wymownym znakiem jest obraz Matki Bożej Patronki Żołnierzy Armii Krajowej. Taki sam został kiedyś podarowany Papieżowi Janowi Pawłowi II.

Oprócz kościoła w Cisowie istnieje także kaplica w Widełkach, w której w każdą niedzielę i święta sprawowana jest Msza św. Powstała w latach 70-tych.

Odpust: św. Wojciecha – 23 kwietnia