DOBRZESZÓW, Św. Józefa Robotnika

tel. 41-391-35-65

liczba mieszkańców: 636

Proboszcz:
ks. Jarosław Strojny, mgr teol., KHK, ur. 1965 (Stopnica), wyśw. 1990, mian. 2006

Rys historyczny:
Parafia pw. św. Józefa Robotnika, wydzielona z Łopuszna oraz – w niewielkim stopniu z Grzymałkowa – została erygowana 5 kwietnia 1982 r. przez bpa Stanisława Szymeckiego, ale budowę kościoła parafialnego rozpoczęto w 1975 r.

5 maja 1976 r. nowy kościół pw. św. Józefa Robotnika poświęcił bp Jan Jaroszewicz. Sylwetka kościoła odznacza się prostą architekturą charakterystyczną dla lat 70-tych XX w., tuż obok wybudowano dzwonnicę. We wnętrzu odnajdziemy liczne przedstawienia Matki Bożej, stylizowane ludowo stacje Drogi Krzyżowej oraz wizerunki świętych, w tym patrona parafii św. Józefa Robotnika. Wnętrze kościoła w Dobrzeszowie zostało pomalowane na jednolity, pastelowy kolor. Parafianie uporządkowali teren wokół, pomogli założyć trawnik.

Czy wiesz, że…
Dobrzeszów w przeszłości był wsią królewską, później należał do ekonomii snochowickiej. Wieś urządzono powtórnie w poł. XIX wieku. W dokumentach historycznych wymienione też jako Dobrzeschycze, także Dobrzeschów.

Ślady osadnictwa w Dobrzeszowie sięgają czasów wczesnego średniowiecza. Góra Dobrzeszowska stanowiła niegdyś ośrodek kultowy. W części szczytowej góry znajdują się najlepiej zachowane w kraju pozostałości unikalnego sanktuarium pogańskiego.

W 1982 r. w obrębie Góry Dobrzeszowskiej utworzono rezerwat o pow. 24,57 ha., w którym występuje roślinność typowa dla Puszczy Świętokrzyskiej: jodły, sosny, brzozy, graby, dęby, klony, jawory, świerki, osiki, modrzewie.

Odpust: św. Józefa Robotnika – 1 maja