DZIERZGÓW, Wniebowzięcia NMP

tel. 34-354-10-21

liczba mieszkańców: 1 904

Proboszcz:
ks. Krzysztof Szumigraj, mgr teol., ur. 1967 (Kielce, Św. Jadwigi), wyśw. 1993, mian. 2014

Kaplica:
Wola Czaryska (pw. Nawiedzenia NMP)

Rys historyczny:
Kościół w Dzierzgowie w gminie Radków, będący diecezjalnym maryjnym sanktuarium powstał w latach 1903-1911. Konsekrował go bp Franciszek Sonik w 1938 r. Celem pątników jest słynąca łaskami ikona Matki Bożej, namalowana na desce metodą temperową przez nieznanego artystę w XVI w.  Obraz wykonano w stylu bizantyjsko-ukraińskim. Otaczają go figury św. Piotra i Pawła Ap. i św. Klemensa – jako drugiego patrona parafii.

Przywędrował spod Beresteczka
Historia dzierzgowskiego obrazu związana jest z Janem Stanisławem Myszkowskim, dowódcą chorągwi krakowskiej. Ocalił on ikonę przed zniszczeniem w czasie bitwy pod Beresteczkiem w 1651 r. Zabrał ją do Dzierzgowa i umieścił w drewnianym kościele.

22 lipca 1664 r. w oczach Madonny z ikony z pojawiły się ludzkie łzy. Nadprzyrodzone zjawisko obserwowali przybywająca do świątyni miejscowa szlachta i prości ludzie. Płacz Madonny ustał we wspomnienie św. Anny – 26 lipca, w czasie Mszy św. Zdarzenie obserwowały tłumy.

Wiadomość o przedziwnym zjawisku obiegła okolice. Specjalna komisja, przysłana przez biskupa krakowskiego, zbadała okoliczności i fakty przesłuchując wielu świadków i uznała obraz za cudowny. Odtąd pielgrzymowali do niego ludzie z rożnych zakątków Polski.

Opieka Maryi odczuwana była tutaj zawsze. Stary kościół w Dzierzgowie - jako jeden z nielicznych w okolicy – nie został zajęty w XVI w. przez protestantów. Odnotowano także liczne łaski a nawet uzdrowienia. O czym informuje tablica kościele. W 1841 r. pewna kobieta poruszająca się o kulach, z kościoła wyszła o własnych siłach. Nie zachowały się do tej pory liczne wota zostawiane przez ludzi dla Maryi, zostały zrabowane w 1794 r. przez Moskali.

W kościele po bokach umieszczono XVIII-wieczne ołtarze, przeniesione z drewnianego kościoła. W nawie północnej znajduje się krucyfiks i obraz Matki Bożej Różańcowej, w nawie południowej – obraz św. Jana Nepomucena. Dużą wartość zabytkową mają obrazy Drogi Krzyżowej  z 1774 r.

Czy wiesz, że…
„Matko Najświętsza w dzierzgowskim kościele. Słyniesz łaskami od lat bardzo wiele. Tulisz do siebie smutnych i strapionych. Bierzesz w opiekę wszystkich uciśnionych” – śpiewają ludzie przed obrazem Madonny. Co roku 22 lipca, na pamiątkę płaczu Madonny Dzierzgowskiej, proboszcz sprawuje Mszę św. na cmentarzu za zmarłych parafian.

Na cmentarzu znajdują się  odrestaurowane zabytkowe, żeliwne nagrobki Walentego Jackowskiego (13 października 1834 r.) i Franciszki z Jackowskich Makólskiej (8 kwietnia 1841 r) – krewnych Stefana Żeromskiego oraz pradziada Walentego  Jackowskiego i jego córki oraz zięcia Makólskich.

Odpusty: Wniebowzięcia NMP – 15 sierpnia
św. Klemensa – 23 listopada