JANUSZEWICE, Podwyższenia Krzyża Świętego

Adres:
29-120 Kluczewsko, Januszewice nr 57
tel. 669-998-368

liczba mieszkańców: 566

Proboszcz:
ks. Marcin Wróbel, mgr teol., ur. 1971 (Borki – diec. tarnowska), wyśw. 1997, mian. 2017

Rys historyczny:
Jak twierdzi ks. Jan Wiśniewski, pierwszy kościół w Januszewicach został wybudowany prawdopodobnie w 1314 r. przez miejscowego dziedzica Jana Pakosza. Niewiele wiadomo o tym, co działo się później i jakie były losy kościoła i miejscowości. Kolejna data związana z Januszewicami to rok 1630. W tym czasie przez kilka miesięcy szalała zaraza, która spowodowała śmierć aż 100 mieszkańców. Sześćdziesiąt lat później miejscowy proboszcz ks. Mateusz Wacław Putowski zaczął prowadzić księgę ochrzczonych. W tym czasie dziedzicem był Marcin Milecki, starosta brzeźnicki. Według zapisków w 1695 r. wybudowano nowy drewniany kościół, co sugeruje, że poprzedni został wcześniej zniszczony. Fundatorem kościoła miał być dziedzic Sadowski.

W 1779 r. odbyła się wizytacja Michała Franciszka Wykińskiego, kustosza kurzelowskiego. Zanotował on, iż w Januszewicach stał drewniany kościół, wokół którego chowano zmarłych, a mieszkańcy wioski „bierzmowani byli we Włoszczowe”. Niedługo potem, bo w 1812 r. drewniany kościółek został rozebrany, a parafia w Januszewicach zlikwidowana. Miejscowość została przypisana do parafii w Kluczewsku. W Januszewicach została tylko mała murowana kaplica, do której na przełomie XIX i XX w. dobudowano niewielką nawę. W 1982 r. bp Stanisław Szymecki erygował parafię, wydzieloną z parafii Kluczewsko. Na początku XXI w. wybudowano nową dzwonnicę. Kościół został rozbudowany, a całość wyremontowano. Świątynia zyskała między innymi nową więźbę dachową i sklepienie. Powstał również nowy mur oraz chodnik wokół kościoła. W kościele znajduje się krucyfiks z początków XVIII w., cieszący się szczególnym kultem.

Czy wiesz, że...
Parafia w Januszewicach należy do najmniejszych w diecezji kieleckiej, mieszka tutaj tylko 440 osób. Kościół w Januszewicach trzykrotnie zmieniał swojego patrona. Początkowo był pod wezwaniem Św. Jana Chrzciciela, następnie Św. Wawrzyńca, a obecnie Podwyższenia Krzyża Świętego. Dzwony przewożone z kościoła w Januszewicach do Kluczewska zatonęły w rzece Czarnej. Wielokrotnie próbowano je odnaleźć i wyciągnąć z wody. Niestety, jak do tej pory nikomu się to nie udało.

Odpusty: Podwyższenia Krzyża Świętego – 14 września
NMP Królowej Polski – 3 maja