KARGÓW, Matki Bożej Częstochowskiej

Proboszcz:
ks. Leszek Bujak, mgr teol., ur. 1970 (Dzierzgów), wyśw. 1995, mian. 2015

Rys historyczny:
Kościół w Kargowie zbudował król Kazimierz Wielki, ale ostatecznie został on przebudowany po II wojnie światowej – podczas odbudowy po zniszczeniach wojennych. Kościół w Kargowie – podobnie jak wiślicka bazylika, był jednym z kościołów ekspiacyjnych fundowanych przez Kazimierza Wielkiego za zamordowanie ks. Marcina Baryczki (którego król kazał utopić w Wiśle). Pierwsza informacja źródłowa o kościele i parafii pochodzi z 1326 r., a kościół zbudowany przez króla był zapewne drugi z kolei.

Na podstawie dostępnych źródeł uważa się, że pierwszy drewniany kościół istniał w obecnym miejscu już w XIII w. W 1326 r. Kragów na pewno był już parafią, a jej pierwszym wspomnianym w historii plebanem był Bogusław. Istotna zmiana nastąpiła w XIV w. za czasów Kazimierza Wielkiego, który spełniając akt pokuty po zamordowaniu ks. M. Baryczki, ufundował kościół murowany w bliskości Stopnicy. Kościołowi patronował św. Władysław.

Murowana świątynia, wyposażona w trzy ołtarze, podlegała licznym przeobrażeniom, ale dotrwała do czasu gruntownego remontu i przedłużenia w 1937 r. Zburzony podczas II wojny światowej i, pomimo ubóstwa mieszkańców i trudnych czasów, odbudowany w latach 1958-1966 na planie przedwojennego kościoła, został konsekrowany przez bpa Jana Jaroszewicza w 1966 r. Od czasu odbudowy świątynia kargowska nosi tytuł Matki Bożej Częstochowskiej.

Wyposażenie wnętrza jest w większości współczesne. Obraz z ołtarza głównego – kopia Matki Bożej Częstochowskiej. Nowe stacje Drogi Krzyżowej wykonał Jan Radusiński.  Malowidła w nawie – Władysław Sanocha.

Ze starego kościoła ocalał jednie obraz św. Dominika (na chórem). Portal od strony południowej (przy zakrystii) oraz przypora – to XIV wiek – i pozostałości z najdawniejszych czasów kargowskiej świątyni.

Czy wiesz, że…
Intensywne walki na linii frontu (1944-1945) spowodowały ruinę tak okolicy, jak i kościoła. Dlatego np. parafia posiada księgi metrykalne dopiero od 1946 r.

W Kargowie czcią otaczany jest św. Józef. Jego figura z małym Jezusem na ramieniu stoi na postumencie na kilkumetrowym kopcu przy rozwidleniu dróg do Tuczęp i Stopnicy. Z zachowanych napisów można odczytać, że został ustawiony w 1921 r. dla uczczenia jubileuszu 50-lecia ogłoszenia św. Józefa patronem kościoła. Parafianie kargowscy, wznosząc ten kopiec i figurę, przyrzekali wierność Kościołowi rzymskokatolickiemu, a także prosili św. Józefa o wyjednanie „całej zjednoczonej odnowionej Polsce wytrwanie w zgodzie i wierze”. Tego świętego mieszkańcy błagali też o ratunek w czasie zarazy.

10 sierpnia w Kargowie obchodzi się tzw. niedzielę grobową – to wspólna modlitwa za zmarłych i generalne porządkowanie cmentarza. Wszystkie Msze św. odbywają się wtedy na cmentarzu, przy zadaszonym ołtarzu polowym.

Odpust: MB Częstochowskiej – 26 sierpnia