KIJE, Św. Piotra i Pawła App.

Adres:
28-404 Kije, ul. Ks. Władysława Siarkowskiego 4
tel. 41-356-80-16

liczba mieszkańców: 2 675

Proboszcz:
ks. Leszek Kowalczyk, KHM, mgr teol., ur. 1968 (Świniarsko – diec. tarnowska), wyśw. 1993, mian. 2018

Wikariusz:
ks. Dominik Majewski, mgr teol., ur. 1993 (Polichno), wyśw. 2018, mian. 2022

Kaplice:
Rębów (pw. MB Częstochowskiej)

Rys historyczny:
We wczesnym średniowieczu miejscowość była własnością książęcą, później przeszła w ręce prywatne. W I poł. XII w. w Kijach mieściła się siedziba kasztelanii czechowskiej. W tym stuleciu powstała parafia i wzniesiono pierwszy kościół w stylu romańskim z kamienia. Do dziś zachowało się kilka elementów – portal, okienko, fragment muru. Utworzony ośrodek kościelny był z pewnością ważny – wiadomo, że rozciągał się aż na 22 miejscowości. W Kijach pracował zawsze duży zespół duchownych – wśród nich kanonicy, scholastyk, prepozyt.

Obecny kościół wczesnobarokowy, murowany, powstał w I poł. XVII w. Nawa wyższa, czteroprzęsłowa, prezbiterium niższe, po bokach dobudowane w XVIII w. późnobarokowe kaplice z rokokowymi ołtarzami. W barkowym ołtarzu głównym - słynący łaskami obraz Matki Bożej Łaskawej z Dzieciątkiem w sukience metalowej. Prawdopodobnie dzięki silnemu kultowi maryjnemu w Kijach nie doszło do przejęcia kościoła przez luteranów. Na belce tęczowej – krucyfiks.

Po obu stronach nawy – ołtarzze rokokowe. Po lewej w ołtarzu patronowie św. Piotr i Paweł, u góry – Ojciec Pio.  W kościele  można zobaczyć epitafia i nagrobki z XVII-XIX w., wśród nich  proboszcza Kij etnografa i archeologa ks. Władysława Siarkowskiego (1840-1902). Ozdobą wnętrza są także obrazy świętych polskich autorstwa słynnego malarza z XVIII w. Kazimierza Mołodzińskiego m.in. św. Jacka Odrowąża.

Czy wiesz, że…
Wokół kościoła rozciąga się ogród parafialny, który powstał z inspiracji śp. Franciszka Miecznikowskiego – artysty z Krakowa, autora wielu ozdobnych elementów metalowych w kościele, jak: żyrandole, kinkiety, latarnia i stylizowane drzwi.

Z czasów okupacji ocalał jeden dzwon, pochodzący z 1569 r. Mieszkańcy zakopali go w ziemi przed Niemcami. Kilka lat temu na wieży zawisły dwa nowe o imionach: „Odkupiciel człowieka”, drugi „Matka Odkupiciela”.

Na terenie parafii znajdują się kaplice: w Gołuchowie ( wybudowana – w latach 40-tych XX w.),  Rębowie (II poł. XIX w.) i Borczynie (1922 r.).

Odpust: św. Apostołów Piotra i Pawła – 29 czerwca