KOZŁÓW MAŁOGOSKI, Narodzenia NMP

Adres:
28-366 Małogoszcz, Kozłów nr 87
tel. 41-387-61-02

liczba mieszkańców: 3 043

Proboszcz:
ks. Jerzy Korona, KHM, ur. 1962 (Samborzec – diec. sandomierska), wyśw. 1987, mian. 2010

Wikariusz:
ks. Ireneusz Tuora, mgr lic. teol., ur. 1967 (Oblasy), wyśw. 1993, mian. 2013

Kaplice:
Ludynia (pw. MB Częstochowskiej)

Rys historyczny:
Parafia jest już odnotowana w źródłach z 1442 r., ale zapewne powstała wcześniej – w XIV w. Pierwszy kościół był drewniany. W 1515 r. zbudowano kościół murowany w stylu gotyckim, splądrowany i sprofanowany w czasach reformacji. Wówczas samodzielna parafia przestała istnieć – wcielono ją do Małogoszcza. W 1644 r. kościół został rozbudowany i odnowiony z fundacji Piotra Tęgoborskiego. Konsekrował go w 1648 r. Mikołaj Świderski, sufragan, kanonik i oficjał chełmski. Wówczas świątynia otrzymała tytuł Narodzenia Najświętszej Maryi Panny i św. Mikołaja.

W niemal niezmiennym stanie kościół przetrwał do pożaru w 1927 r. Wtedy to, wskutek zaprószenia ognia w piekarni spłonął kościół, dzwonnica z dzwonami, plebania, organistówka z aktami i 45 zabudowań gospodarskich.

Od 1928 r. do wybuchu II wojny światowej trwała sukcesywna odbudowa kościoła, plebanii i dzwonnicy. Parafia zakupiła także trzy nowe dzwony, które zrabowali Niemcy.

Prezbiterium odbudowanego, murowanego kościoła, jest dwuprzęsłowe, zamknięte trójbocznie, nawa szersza i wyższa, czteroprzęsłowa.

Cenne zabytki świątyni: obraz Matki Bożej z Dzieciątkiem w srebrnej sukience w ołtarzu głównym, szacowany na XVII w.; oryginalny poliptyk z wizerunkiem św. Mikołaja w polu środkowym – z początku XVII w. – na ścianie bocznej; epitafia z XVII i XIX w.

Czy wiesz, że…
W pobliżu plebanii – kamienna rzeźba Matki Bożej Różańcowej autorstwa artysty ludowego z Ludyni, Eugeniusza Pudło. Ten sam artysta wyrzeźbił pomniki Jana Pawła II i Prymasa Tysiąclecia, które stanęły w sąsiedztwie kościoła.

Odpust: Narodzenia NMP – 8 września