MAŁOGOSZCZ, Wniebowzięcia NMP

tel. 41-385-52-33

liczba mieszkańców: 5 649

Proboszcz:
ks. Henryk Makuła, KKW, mgr teol., ur. 1955 (Niemirów – diec. sandomierska), wyśw. 1980, mian. 2012

Wikariusze:
ks. Tomasz Chowaniec, mgr teol., ur. 1996 (Jasionna), wyśw. 2021, mian. 2021
ks. Radosław Żelichowski, mgr teol., ur. 1975 (Motkowice), wyśw. 2003, mian. 2021

Rys historyczny:
Oddalony o 30 km od Kielc Małogoszcz, położony malowniczo wśród wzgórz Pasma Przedborsko-Małogoskiego, ma bogatą historię. Najstarsze zapiski o grodzie kasztelańskim pochodzą z „Bulli gnieźnieńskiej” z 1136 r.

Prawa miejskie przyznał miejscowości król Władysław Jagiełło w 1408 r. Gościli tu królowie polscy, książęta i Tadeusz Kościuszko. W czasie powstania styczniowego w okolicach Małogoszcza rozegrała się 24 lutego 1863 r. jedna z najkrwawszych bitew. Promocją bogatego dziedzictwa historycznego zajmują się szkoły, gmina i Towarzystwo Przyjaciół Małogoszcza. Jego członkowie kultywują obchody rocznicowe, zwłaszcza te związane z powstaniem styczniowym i opiekują się również Izbą Pamięci, gdzie zgromadzono zbiory i cenne pamiątki.

Renesansowy parafialny kościół wybudowano w latach 1591-1595 r. Przy nim znajduje się pochodząca z przełomu XVI/XVII w. plebania. Z tych samych lat, co świątynia parafialna pochodzi kościół św. Stanisława, położony się na cmentarzu parafialnym. Odkryte w mim w 1984 r. unikatowe freski w przyszłości mają być odrestaurowane.

Najnowsze dzieje Małogoszcza i jego rozwój związany jest z powstaniem i rozbudową w latach 70-tych cementowni. W tym czasie napłynęło ok. 2 tys. ludzi, głównie z Lubelszczyzny. Rozbudowaną parafię podzielono. Powstała nowa wspólnota parafialna w Bukowej. Integracja nowych mieszkańców następowała dosyć szybko. Wielu ludzi przywiązało się do Małogoszcza i założyło tu rodziny, starsi zaś po restrukturyzacji w cementowni wyjechali. Obecnie firma znajduje się w ręku „La Farge” i daje zatrudnienie kilkuset osobom. Inni muszą szukać pracy poza miastem. Ludzie od lat wyjeżdżają do pracy za granicę. Małogoszcz i okolice tracą zatem wielu mieszkańców, chociaż przyrost naturalny, jak opowiada ks. Jan Gaj – dziekan dek. małogoskiego i proboszcz parafii od 20 lat, był w ostatnim okresie dodatni.

Czy wiesz, że…
We wszystkich miejscowościach działają koła różańcowe. Najbardziej cieszy Proboszcza męskie koło z Bocheńca. Prężnie rozwija się także Rycerstwo Niepokalanej. Należy do niego ok. 60 osób.

Z parafii pochodzi Ksiądz Arcybiskup Henryk Mieczysław Jagodziński - obecnie Nuncjusz Apostolski w Ghanie.

Odpust: Wniebowzięcia NMP – 15 sierpnia