MOTKOWICE, Św. Józefa Robotnika

Proboszcz:
ks. Eugeniusz Durnaś, mgr teol., ur. 1957 (Szczaworyż), wyśw. 1989, mian. 1998

Rys historyczny:
W odległości kilku kilometrów od Jędrzejowa, w gminie Imielno, w dolinie rzeki Nidy, leży miejscowość Motkowice. Nad zabudowaniami góruje bryła kościoła pw. Św. Józefa Robotnika. W 1978 r. staraniem Śp. ks. kan. Jana Nowobilskiego, ówczesnego proboszcza parafii Imielno, a także mieszkańców Motkowic i Borszowic zakupiona została działka, gdzie utworzono punkt katechetyczny. Już w następnym roku przekształcono pomieszczenia tak, aby mogły one jeszcze pomieścić kaplicę, gdzie miała być sprawowana Msza Św. Dzięki wysiłkowi ks. Nowobilskiego w 1980 r. uzyskano zgodę na budowę kościoła. W 1983 r. odbyły się Misje Święte. W obecności Śp. bp. Jana Gurdy na placu budowy ustawiono krzyż misyjny. Dwa lata później bp Stanisław Szymecki wmurował kamień węgielny, a 16 lipca 1989 r. erygował parafię Motkowice. Pierwszym proboszczem został mianowany ks. Stanisław Adamczyk. Przez 11 lat kontynuował on prace budowlane przy wznoszeniu Świątyni. Wnętrze kościoła o trzech nawach zaprojektowano bardzo funkcjonalnie. W ołtarzu głównym znajduje się krzyż z figurą Chrystusa. Po bokach umieszczono obrazy: Matki Bożej i patrona parafii – Św. Józefa, których autorem jest Jan Szoła. Parafianie ufundowali granitową tablicę upamiętniającą ks. kan. Jana Nowobilskiego.

Czy wiesz, że...
Dookoła kościoła rozciąga się ogród z różnorodnymi krzewami, kwiatami i iglakami. Zaprojektował go ks. Eugeniusz Durnaś, proboszcz od 1998 r. Na rozległym obszarze posadzono ponad sto gatunków wyszukanych odmian krzewów i kwiatów. Samych róż jest ponad 28. Wiosną cieszą oczy zagony tulipanów. Latem kwitną azalie i rododendrony, a jesienią wiele astrów. Każdego roku w prace przy ogrodzie angażuje się wielu parafian. W Motkowicach znajduje się cmentarz wojenny z grobami 34 żołnierzy austro-węgierskich oraz 4 rosyjskich, poległych w czasie I wojny Światowej. Cmentarz ten wpisany jest w rejestr zabytków województwa Świętokrzyskiego.

Odpust: Św. Józefa – 1 maja