OBIECHÓW, Nawiedzenia NMP

Adres:
28-350 Słupia, Obiechów nr 45
tel. 510-915-864

liczba mieszkańców: 1 094

Proboszcz:
ks. Czesław Kasprzyk, ur. 1955 (Cudzynowice), wyśw. 1980, mian. 1993

Rys historyczny:
Miejscowość Obiechów, w pobliżu Sędziszowa, w gminie Słupia Jędrzejowska, znana była już w 1215 r. O pierwszym drewnianym kościele wspominają źródła w latach 1326-1327. Właściciel tutejszych dóbr – Krystyn z Obiechowa, ufundował kościół w Gawłuszowicach, należących do diecezji tarnowskiej.

Obecny kościół parafialny pw. Nawiedzenia NMP w Obiechowie wzniesiony w 1763 r. reprezentuje styl baroku. Jego fundatorką była Katarzyna z Dębskich Mieroszewska, dziedziczka Obiechowa. Jednonawową świątynię o konstrukcji zrębowej wzniesiono z drzewa modrzewiowego. Kościół był odnawiany i konsekrowany w 1890 r. przez bpa Tomasza Kulińskiego. Na przełomie XVI i XVII w. parafia została przejęta przez innowierców.

W ołtarzu głównym w stylu rokoko znajduje się obraz Matki Bożej Szkaplerznej z Dzieciątkiem w srebrnych sukienkach. W ołtarzu złożono relikwie św. Wincentego i św. Agnieszki. Po lewej – obraz Matki Bożej Kodeńskiej, a po prawej – obraz św. Antoniego. Wnętrze kościoła zdobią figury świętych wykonane w drewnie i współczesna polichromia z 1971 r. W kaplicy św. Stanisława – ołtarz św. Izydora. Ozdobą kaplicy jest stylizowany orientalnie portal.

Na dachu kościoła – wieża z dwoma zabytkowymi dzwonami – XV-wiecznym z medalionem Matki Bożej oraz datowanym na 1625 r. – z motywem Zwiastowania i Ukrzyżowania. Kościół otacza mur, w którym znajdują się stacje drogi krzyżowej.

Czy wiesz, że…
Nieopodal mieści się kaplica Mieroszewskich, w której spoczywają prochy dziedziczki Obiechowa – Marii Stadnickiej.

Podczas powstania styczniowego pod Obiechowem, 14 sierpnia 1863 r. miała miejsce bitwa wojsk polskich pod dowództwem Chmieleńskiego z wojskami carskimi pod wodzą Czengierego.

Odpust: Nawiedzenia NMP – 2 lipca