OBLASY, NMP Królowej Polski

tel. 885-745-532

liczba mieszkańców: 755

Administrator:
ks. Piotr Grabarz, mgr lic. teol., ur. 1973 (Kielce, Ducha Świętego), wyśw. 2001, mian. 2023

Rys historyczny:
W 1935 r. Maks Sieja, Niemiec mieszkający na tych terenach, postanowił poprowadzić budowę Świątyni. Przeprowadził się do Oblasów i z pomocą miejscowych przez dwa lata kierował pracami przy wznoszeniu kościoła, na którego drewno podarowała z prywatnego lasu dziedziczka z Chrząstowa. 15 kwietnia 1937 r. bp Augustyn Łosiński dekretem utworzył nową parafię w Oblasach. Wydzielono ją z parafii Koniecpol-Chrząstów (pw. Św. Michała Archanioła), Kurzelów i Secemin. Pierwszym proboszczem został ks. Kazimierz Wieczorek. Kościół został konsekrowany w 1963 r. przez bp. Jana Jaroszewicza. Zaraz po wojnie parafia liczyła 2500 wiernych. Kilkadziesiąt lat później, w 1990 r., już tylko 1110 osób. Pierwotnie Świątynia była pod wezwaniem Św. Antoniego Padewskiego, później patronem został Św. Augustyn. Obecnie Kościół ma tytuł Najświętszej Maryi Panny Królowej Polski, a Św. Augustyn jest drugim patronem. Budynek Świątyni został pokryty miedzianą blachą, a jej wnętrze poddano renowacji. W ołtarzu głównym umieszczono obraz Najświętszego Serca Pana Jezusa, w bocznych – Św. Augustyna i Św. Antoniego Padewskiego. Z prezbiterium wchodzi się do kaplicy Matki Bożej, w której znajduje się ołtarz Matki Bożej Częstochowskiej Królowej Polski. Polichromię kościoła, wykonaną w 1957 r. przez pana Gorgonia z Koniecpola-Chrząstowa, odnowiono w 2007 r.  Na terenie parafii, w Kuźnicy Grodziskiej, znajduje się kaplica pw. NMP.

Odpusty: NMP Królowej Polski – 3 maja
św. Augustyna – 28 sierpnia