RADOMICE, Świętej Rodziny

Adres:
26-026 Morawica, Radomice, ul. Żytnia 1
tel. 608-836-771

liczba mieszkańców: 1 367

Administrator:
ks. Tomasz Świerczyński, mgr teol., ur 1981 (Małogoszcz), wyśw. 2006, mian. 2023

Kaplice:
Skrzelczyce (pw. św. Antoniego)

Rys historyczny:
15 lutego 1991 r. bp Stanisław Szymecki erygował parafię w Radomicach. Wydzielono ją z parafii Lisów. Wcześniej – w 1989 r. – powstał ośrodek duszpasterski.  Budowę kościoła według projektu Waldemara Ordysa rozpoczęto w 1984 r., parafialny cmentarz powstał w 1990 r. Równolegle budowano zakrystię, instalowano dodatkowe okna i ławki, kupowano naczynia liturgiczne – słowem wszystko to, co jest niezbędne dla sprawowania kultu. W 1996 r. zostały poświęcone stacje Drogi Krzyżowej w kościele.

18 lutego 2001 r. – w 10. rocznicę erygowania parafii – kościół poświęcił bp Kazimierz Ryczan, wraz z biskupami pomocniczymi: Mieczysławem Jaworskim i Marianem  Florczykiem.

Kościół jest pokryty blachą miedzianą. Wyposażenie wnętrza jest współczesne, stylizowane ludowo. Lipowy ołtarz wykonał rzeźbiarz z Kielc Władysław Trzpiot. Jest to szeroka panoramiczna płaskorzeźba figuralna otaczająca centralnie ustawiony krzyż. Wszystkie przedstawione sceny, m.in. apostołowie i Święta Rodzina, łączą się z elementami lokalnymi – Górami Świętokrzyskimi, ich historią, legendami, sanktuarium na Świętym Krzyżu. W. Trzpiot jest autorem wielu elementów w kościele, np. stacji Drogi Krzyżowej.   

Czy wiesz, że…
Ołtarz główny artysta wykonał jako wotum za dobrą żonę.

Poświęcenie kościoła w 2001 r. poprzedziły nietypowo zorganizowane misje parafialne, trwające przez cały rok. Obraz Świętej Rodziny peregrynował po parafii. Odprawiono przy nim 50 Mszy św. u chorych. Odbywały się liczne pielgrzymki do sanktuariów, łączone z całonocnymi adoracjami, a wizytę duszpasterską składali ojcowie misjonarze. Samo poświęcenie poprzedziły tygodniowe rekolekcje oraz symboliczne spisanie na kartkach ludzkich grzechów i zakopanie ich pod ustawionym wtedy krzyżem misyjnym.

Lokalną osobliwość stanowi tzw. Krzyż Pojednania na cmentarzu parafialnym, postawiony w intencji polsko-niemiecko-rosyjskiego pojednania, zaprojektowany przez inż. Głowackiego. To pamiątka walk, które w styczniu 1945 r., rozegrały się na południe od Kielc w okolicach Radomic, Chmielnika i Morawicy – wojska niemieckie wpadły w kocioł, ustawiony przez armię radziecką. Szacuje się, że zginęło wówczas ok. 30 tys. żołnierzy. „Niech ich śmierć napomina zawsze potomność do pojednania” – wzywa inskrypcja.

Odpusty: Świętej Rodziny – ostatnia niedziela roku kalendarzowego (lub 30 grudnia)
św. Antoniego – 13 czerwca