ROKITNO, Św. Marii Magdaleny

Adres:
42-445 Szczekociny, Rokitno nr 66
tel. 693-770-800

liczba mieszkańców: 1 422

Proboszcz:
ks. Józef Szymański, KHM, ur. 1950 (Sędziszów), wyśw. 1974, mian. 1994

Kaplice:
Jeziorowice (pw. MB Nieustającej Pomocy)

Rys historyczny:
O istnieniu kościoła w Rokitnie pozwalają przypuszczać wzmianki z 1257 r. – Bolesław Wstydliwy ofiarował wówczas  klasztorowi klarysek w Zawichoście wieś kościelną Rokitno. Gdy Tatarzy zniszczyli Zawichost, wieś Rokitno stała się własnością klasztoru w Krakowie. Ks. Wiśniewski w swoim „Historycznym opisie” zaznacza, że w poł. XV w. był w Rokitnie  kościół drewniany.

Z zapisu wizyty kanonicznej z 1748 r. wynika, iż po spaleniu dawnego kościoła ks. prob. S. Kromer budował kościół drewniany w latach 1624-1629, z czterema ołtarzami. W głównym znajdował się łaskami słynący obraz Matki Bożej Pocieszenia, ofiarowany przez ksienię Stanisławską. Świątynia spłonęła w 1877 r., z resztek ocalonych materiałów wybudowano plebanię.

W tym samym roku – 1877 – wzniesiono nowy kościół staraniem ks. prob. Władysława Inemana. 14 września1890 r. konsekrował go bp Tomasz Kuliński. Ten kościół stoi do dzisiaj.

Kościół w Rokitnie jest jednonawowy, z dobudowaną kaplicą, w której znajduje się słynący łaskami obraz Matki Bożej z Dzieciątkiem, przeniesiony z dawnego drewnianego. Polichromia w kościele jest z XX w.

Kościelne zabytki
Ołtarz główny neobarokowy z końca XIX w. W ramie pod zasuwą jest krucyfiks we wnęce na czerwonym tle, na zasuwie – obraz koronacji NMP; dwa ołtarze boczne: Matki Bożej Nieustającej Pomocy oraz św. Marii Magdaleny Pokutnicy, patronki. Jest to przedstawienie Świętej z profilu, wspartej o czaszkę i księgę, w grocie, z pejzażem w tle (II poł.  XVIII w.); w kaplicy bocznej  słynący łaskami obraz Matki Bożej z Dzieciątkiem, przeniesiony z głównego ołtarza starego kościoła.

Czy wiesz, że…
Rokitno położone jest 80 km od Katowic, 80 km od Częstochowy, 80 km od Kielc. To gmina Szczekociny, powiat Zawiercie, woj. śląskie.

Odpust: św. Marii Magdaleny – 22 lipca

W Jeziorowicach znajduje się kaplica wybudowana przez ks. Józefa Wójcika. W 1982 r. poświęcił ją bp Stanisław Szymecki.  

Wg podania ludowego w wiosce urodził się ubogi Rokita, który po bezskutecznych staraniach o rękę pięknej szlachcianki, zamkniętej wkrótce w klasztorze, przeistoczył się w herszta bandy, napadającego okoliczne dwory.

Powstanie kościoła w Rokitnie legendy łączą z opowieściami o Czarnym Lesie – potężnym zalesionym obszarze w okolicy, w którym grasował zbójnik Szafraniec. Schwytany zeznał, iż część skarbów zgromadzonych w starej lipie przeznacza na budowę kościoła.

Zabytkowe kapliczki są charakterystycznymi elementami obrazu. Jedna z ciekawszych to kapliczka w Rokitnie z 1853 r. wzniesiona przez małżeństwo A. i K. Kozłowskich, kryta gontem z obrazami ludowymi.