WIDOMA, Św. Piotra i Pawła App.

Adres:
32-095 Iwanowice, Widoma nr 23
tel. 12-388-44-02

www.widoma.kielce.opoka.org.pl

liczba mieszkańców: 1 410

Proboszcz:.
ks. Adam Grzesiński, mgr teol., KHM, ur. 1962 (Włoszczowa), wyśw. 1990, mian. 2009

Rys historyczny:
Dwadzieścia kilometrów od Krakowa, w województwie małopolskim znajduje się mała miejscowość Widoma. Każdy, kto przejeżdża przez tę wioskę, musi zauważyć kościół pw. Świętych Apostołów Piotra i Pawła stojący tuż przy trasie, gdzie jeszcze kilkadziesiąt lat temu stała tu prywatna posesja.

Parafia Widoma została utworzona z wydzielonych wiosek z trzech sąsiednich wspólnot: Iwanowic, Niedźwiedzia i Goszczy. 15 grudnia 1985 r. bp Stanisław Szymecki poświęcił zakupiony pod świątynię plac oraz kaplicę przerobioną ze starej stodoły. Ksiądz Biskup polecił odprawiać Mszę św. wikariuszowi parafii Iwanowice, a także wydał dekret erygujący Ośrodek Duszpasterski w Widomej. W marcu 1988 r. po wielu staraniach otrzymano pozwolenie na budowę obecnego kościoła. Rozpoczęcie prac budowy świątyni pobłogosławił bp Mieczysław Jaworski, on też wykopał symboliczną łopatę ziemi pod fundamenty. 11 listopada 1989 r. bp Mieczysław Jaworski przybył na wizytację parafii, podczas której wmurował kamień węgielny, poświęcony przez Papieża Jana Pawła II w Tarnowie. 24 grudnia 1997 r. bp Kazimierz Ryczan erygował parafię.

Czy wiesz, że…
Św. Piotr jest patronem papieży; rzeźników, szklarzy, stolarzy, zegarmistrzów, ślusarzy, kowali, ołowników, garncarzy, zdunów, murarzy, cegielników, budowniczych mostów, kamieniarzy, sieciowników, sukienników, foluszników, rybaków, sprzedawców ryb, marynarzy, żeglarzy; rozbitków morskich; pokutników; przystępujących do spowiedzi; dziewic; wzywany w przypadku ukąszenia przez węża; w przypadku gorączki, wścieklizny, opętania i chorób nóg; w przypadku kradzieży.

Św. Paweł jest patronem prasy katolickiej; robotnic; teologów i duszpasterzy; tkaczy, tkaczy dywanów, siodlarzy, powroźników i wikliniarzy; wzywany w przypadku skurczów i choroby uszu; w przypadku ukąszenia przez węża; w strachu; w błaganiach o deszcz; o urodzaj.

Odpust: św. Piotra i Pawła Apostołów – 29 czerwca