ŻARCZYCE DUŻE, Matki Bożej Częstochowskiej

tel. 519-602-189

liczba mieszkańców: 840

Proboszcz:
ks. Robert Skorupa, mgr teol., ur. 1969 (Kielce, św. Jadwigi), wyśw. 1995, mian. 2015

Rys historyczny:
Miejscowość Żarczyce Duże w pobliżu Małogoszcza, w dawnych czasach należała do rodu Żarczyckich, był tu dwór i folwark. W końcu XVI i na początku XVII w. Żarczyce dziedziczą Pieniążkowie herbu Odrowąż, po nich Czemińscy, a następnie Konarscy, którzy byli tutaj gospodarzami aż do końca XIX w.

Parafię wydzielono z par. Złotniki i Małogoszcz 28 grudnia 1981 r. erygował ją bp Stanisław Szymecki. W 1975 r. mianowano odrębnego duszpasterza z zaleceniem organizowania samodzielnego ośrodka duszpasterskiego. Dwa lata później rozpoczęto budowę kościoła, który poświecił bp Jan Jaroszewicz 24 czerwca 1979 r.

Ołtarz główny zdobi obraz Matki Bożej Częstochowskiej. Po bokach w nawie – obraz św. Brata Alberta, pod którym przechowywany jest jego relikwiarz.  Z drugiej strony nawy – ołtarz Najświętszego Serca Jezusa.

Czy wiesz, że…
W Żarczycach Dużych przyszedł na świat Hieronim (Stanisław) Konarski, który położył podwaliny pod reformę edukacji w kraju w czasach oświecenia i założył w 1740 r. szkołę wyższą Collegium Nobilium. Sam król Stanisław August Poniatowski odznaczył go za zasługi dla Rzeczypospolitej orderem Sapere auso - łac. co oznacza „Temu, który odważył się być mądrym”. Tutaj w Żarczycach Dużych był dom rodzinny Konarskiego. Konarski został ochrzczony w Złotnikach. Działające w SP jego imienia  Towarzystwo pamięć o Konarskim przekazywana jest z pokolenia na pokolenie. Przed kościołem postawiono obelisk upamiętniający zasłużonego rodaka.

Odpust: MB Częstochowskiej – 26 sierpnia