Pasterska refleksja po papieskiej adhortacji - Kto wierzy w Jezusa Chrystusa, ten kocha Amazonię!

Przed laty św. Jan Paweł II nauczał, że misje są sprawą wiary, a wiara umacnia się, gdy jest przekazywana (por. Encyklika Redemptoris missio, 2). Od wieków, Amazonia która swoim zasięgiem obejmuje kilka krajów Ameryki Południowej, z różnych powodów jest w centrum zainteresowania świata.Najczęściej jest postrzegana jako puste miejsce do zagospodarowania, ponieważ ciągle w ludzkich umysłach drzemie nieodparte pragnienie zysku i bogactwa kosztem drugich.

Trzeba pamiętać, że największym darem, jaki otrzymała Ameryka od Pana jest wiara, która kształtowała jej chrześcijańską tożsamość. Od ponad pięciuset lat głoszona jest tam Dobra Nowina o Jezusie Chrystusie, a owocem ewangelizacji jest amerykański kształt religijności, przesiąknięty wartościami moralnymi, które choć nie zawsze były przeżywane w sposób integralny i czasami były poddawane pod dyskusję, można uważać za dziedzictwo wszystkich mieszkańców Ameryki (por. Adhortacja Ecclesia in  America, 14).

Papieski dokument Ojca Świętego Franciszka zatytułowany „Kochana Amazonia” (Querida Amazonia) jest dokumentem Kościoła, który zatroskany jest o głoszenie Ewangelii na całym świecie, bowiem taka jest jego natura. Dlatego, aby go właściwie odczytać, nie wystarczy być socjologiem, politykiem czy ekonomistą, ale trzeba wierzyć w Jezusa Chrystusa i z tej pespektywy pokochać Amazonię, naturalny dom tak wielu ludów ją zamieszkujących.

Wbrew histerycznie oczekiwanym rewelacjom natury teologicznej, Ojciec Święty zgodnie z duchem Ewangelii i wierności sprawowanej przez siebie misji apostolskiej, kieruje nasze spojrzenie pełne marzeń na rzeczywiste problemy Amazonii, a te dotyczą człowieka. Pragnie, aby jego głos był wysłuchany, aby kultura amazońska była dowartościowana, aby szanowano dzieło stworzenia i aby, dzięki zaangażowaniu tamtejszych chrześcijan Kościół w Amazonii ukazał swoje nowe oblicze (zob. Querida Amazonia, 6-7).

Te piękne i godne wyzwania wspierajmy naszą modlitwą, bowiem tam mieszkają nasi bracia i siostry.

† Jan Piotrowski
BISKUP KIELECKI