Pielgrzymi dotarli do Kielc

XXXVII Kielecka Pielgrzymka na Jasną Górę weszła do Kielc. Pielgrzymi przeszli z Kawetczyzny pod kielecką Katedrę. Zostali oni przywitani brawami, owacjami. Mieszkańcy miasta rozsypali nawet konfetti.

Podczas tego etapu pątnicy rozważali niezwykły dar jakim jest Eucharystia. Wysłuchali kolejnej konferencji ks. dr. Tomasza Siemieńca pt. „Duch Święty w tajemnicy Chrztu Pańskiego”. Modlili się o regularne, godne i właściwe przeżywanie Mszy Świętej przez ludzi ochrzczonych.

O godzinie 15.30 w Bazylice Katedralnej w Kielcach rozpoczęła się Msza św., której przewodniczy biskup kielecki Jan Piotrowski. Dla wielu uczestników jest to moment szczególny, który stanowi przedsmak osiągnięcia celu wyprawy, jakim jest sanktuarium w Częstochowie.

Podczas Apelu Jasnogórskiego, odmawianego w kieleckich parafiach, pielgrzymi skupią się na życiu św.  Stanisława Kostki. Urodził się on 28 grudnia 1550 r. w Rostkowie na Mazowszu. Jego krewni zajmowali bardzo wysokie stanowiska w ówczesnej Polsce. Pobierał nauki w domu rodzinnym. Gdy miał 14 lat, wraz ze swoim bratem, został wysłany do szkoły jezuickiej w Wiedniu. Przybyli tam 24 lipca 1564 r. Szkoła, do której chodził święty Stanisław była nie tylko na wysokim poziomie naukowym, ale również moralnym i duchowym. Codziennie odprawiano Msze Święte, a uczniowie przynajmniej raz w miesiącu spowiadali się i przyjmowali Komunię Świętą. Choć młodemu Kostce nauka początkowo nie szła za dobrze, to jednak pod koniec trzeciego roku należał do najlepszych uczniów. Prowadził życie skromne, często oddając się modlitwie i umartwieniom. W grudniu 1565 roku ciężko zachorował. Właściciel domu, w którym mieszkał nie pozwolił, aby ksiądz przyszedł do niego z Wiatykiem. Po cudzie uzdrowienia, dostał od Maryi zadanie wstąpienia do jezuitów. Nie uzyskał jednak zgody rodziców, więc uciekł z domu 10 sierpnia 1567 r. Po licznych perypetiach dotarł do Rzymu 28 października, gdzie został przyjęty do nowicjatu. Złożył śluby zakonne mając 18 lat. Swoim wzorowym życiem, duchową dojrzałością i rozmodleniem budował całe otoczenie. Wkrótce ciężko zachorował i zmarł 15 sierpnia 1568 r. w dniu Święta Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny.

Pielgrzymi nocują dziś na terenie kieleckich parafii. Jutro kolejny etap wędrówki. Pątnicy wyruszą w stronę Piekoszowa, gdzie odprawiona zostanie Msza Święta. – „Tego dnia zapraszamy również tych wszystkich, którzy mogą być z nami tylko jeden dzień, w szczególności pielgrzymów duchowych” – zapraszał ks. Jacek Iwan. Około godziny 11.30 w Piekoszowie zostanie odprawiona się Msza św.

tekst za: em.kielce.pl

>> Galeria zdjęć

>> www.pielgrzymka.kielce.pl