Pielgrzymi z Japonii na Mszy św. w kościele na Barwinku

Grupa pielgrzymów z Japonii dotarła w nocy do Kielc – na etap diecezjalny ŚDM. Dwaj japońscy biskupi i trzej japońscy księża koncelebrowali dzisiaj wraz z księżmi z parafii Mszę św. w kościele św. Stanisława na kieleckim Barwinku. Diecezja kielecka jest jedyną przyjmującą pielgrzymów z Japonii.

Przy ołtarzu stanęli dwaj biskupi z Japonii: bp Toshio Oshikawa i bp Sueo Hamaguchi, trzej japońscy kapłani, ks. Wacław Nosal – od lat pracujący z Japonii, który podczas Mszy św. służył za tłumacza oraz księża z kieleckiej parafii św. Stanisława, z ks. prob. Marianem Janusem.

Msza św. była sprawowana w języku polskim, japońskim i po łacinie, np. Ewangelia była odczytana po polsku i po japońsku.

Homilię wygłosił ks. prob. Marian Janus. Przypomniał w niej spotkanie modlitewne z młodzieżą świata, które miało miejsce 25 lat temu w Częstochowie oraz apel papieża Franciszka o wytrwałość w modlitwie, wygłoszony podczas modlitwy Anioł Pański w 2013 roku, a także zachętę Jezusa do nieustannego i wytrwałego budowania wspólnoty Kościoła.

„Gościmy dzisiaj biskupów, kapłanów, siostrę zakonną i grupę młodych Japończyków i jako jedna Boża wspólnota będziemy wołać „Ojcze nasz”. Ojcze wszystkich ras, religii, narodowości. Uświadamiamy sobie, że jesteśmy częścią wspólnoty Kościoła powszechnego oraz łączące nas więzi” – mówił w homilii ks. Janus.

Zachęcił, aby wspólnie modlić się o owoce ŚDM w Krakowie.

Japończycy, jako ostatnia grupa dotarli na etap diecezjalny ŚDM. Ich stosunkowo późne przybycie zostało spowodowane sesją egzaminacyjną w Japonii, a znaczna część grupy to studenci.

Dzisiaj japońscy goście parafii św. Stanisława zwiedzą Muzeum Narodowe w Pałacu Biskupów Krakowskich w centrum Kielc, a wieczorem wezmą udział w koncercie galowym w amfiteatrze na Kadzielni „Alleluja czyli Happy Day” dla wszystkich pielgrzymów przebywających w diecezji kieleckiej.

Dziś wieczorem kielecki amfiteatr wypełnią radosne utwory w wykonaniu najlepszych lokalnych artystów, a także gości między innymi z Afryki. Koncert "Alleluja czyli Happy Day" pomyślany jest jako widowisko poetycko - muzyczne wciągające całą, polską i międzynarodową widownię do udziału, wspólnego śpiewania w rytm najsłynniejszych światowych hitów gospel z grupy „Oh Happy Day” z filmu „Sister Act”, „Amen” czy „Lord you are good” do choreografii przygotowanej przez Michała Szubę oraz hitów polskich, m.i. „Skrzydlate ręce” z repertuaru grupy Enej czy „Wieża Babel” z musicalu Metro.

Parafia na Barwinku nie jest jedyną, która gości japońskich pielgrzymów. Zostali oni także zaproszeni przez kieleckie parafie Ducha Świętego, św. Jadwigi Królowej i św. Józefa oraz parafię MB Fatimskiej w Kielcach – Dyminach.

Jutro grupy japońskie nawiedzą sanktuarium na św. Krzyżu, a w poniedziałkowy wieczór będą uczestniczyły we Mszy św. w bazylice katedralnej w Kielcach.

dziar
tekst za: www.ekai.pl