Pielgrzymka Kielecka rozpoczęta!

Mszą św. na placu kościelnym obok Bazyliki Narodzenia NMP w Wiślicy zainaugurowana została XXXVII Kielecka Piesza Pielgrzymka na Jasną Górę. Dzisiaj rano pątnicy wyruszyli na szlak.

W niedzielę, 5 sierpnia 2018 r. od godz. 15.00 wierni uczestniczący w pielgrzymce gromadzili się przy wiślickiej kolegiacie i zapisywali do poszczególnych grup. – „Pielgrzymka jest dla mnie niesamowitym przeżyciem. Dla mnie rok trwa od pielgrzymki do pielgrzymki. To, że spotykamy się akurat tutaj, jest niezwykle symboliczne. To właściwie dzień „przedpielgrzymkowy”, ale powoli wchodzimy w ten wspaniały klimat wędrówki do Maryi” – tłumaczyła Aneta Węgrzyn z parafii w Łopusznie, która po raz 9 bierze udział w pielgrzymce.

Przy Bazylice pątnicy mogli zapoznać się z wystawą „Księga Psalmów Świętokrzyskich”, która przedstawia Wiślicę, Kielce i Święty Krzyż – miejsca szczególne dla naszego regionu. Jej pomysłodawcą jest Krzysztof Tworogowski z Urzędu Miasta Kielce.

Trzy godziny później odprawiona została Msza św., której przewodniczył bp Mirosław Gucwa, biskup diecezji Bouar w Republice Środkowoafrykańskiej, pochodzący z diecezji tarnowskiej. W swojej homilii opowiedział wiernym szereg dramatycznych historii z miejsca, gdzie sprawuje posługę biskupią. – „Dwa lata temu pojechałem do jednej z parafii, kilka dni po ataku rebeliantów. Zabili oni dwie dziewczyny. Weszli również do mieszkania kapucyna z Krakowa. Torturowali go, ale zobaczyli u niego sprzęt elektroniczny, więc zabrali to wszystko i nic mu nie zrobili. Do dziś w jego pokoju widać ślady po kulach. Zbrodniarze przestrzelili nawet wizerunek św. Jana Pawła II. Ludzie ukrywali się, ich domy zostały okradzione. W sobotę wieczorem wrócili do domu, w niedzielę była Msza św., w której uczestniczyli ludzie, którzy stracili właściwie wszystko. Po niej chórzyści zaczęli śpiewać i radować się. A śpiewali piosenkę „Moje serce przepełnione jest radością”. Stracili wszystko, ale potrafili cieszyć się ze spotkania z Chrystusem i drugim człowiekiem. Taką moc ma Eucharystia” – mówił bp Gucwa.

– „Proszę was, abyście w waszym pielgrzymowaniu wspomnieli również o Republice Środkowoafrykańskiej, o ludziach cierpiących, o pokoju, którego brakuje i o tych, którzy pracują na misjach i są wierni do końca. Przykładem takiej wierności jest ks. Mateusz, który jest wśród nas. Przez 44 dni był więziony przez rebeliantów. Modliliśmy się za niego. Ostatecznie został uwolniony. Po krótkim pobycie w Polsce, odważnie powrócił do swojej pracy” – dodał biskup diecezji Bouar.

Pielgrzymi wzięli także udział w Apelu Jasnogórskim. W tym roku ma on szczególny charakter ze względu na 100 rocznicę odzyskania niepodległości. Podczas modlitwy apelowej będą przypominane postacie świętych, którzy odznaczyli się postawą patriotyczną. Dziś w Bazylice wiślickiej mówiono o bł. Marii Biernackiej, którą Niemcy rozstrzelali 13 lipca 1943 r.

Oprócz tradycyjnych grup pielgrzymkowych, ostatnią stanowią pielgrzymi duchowi. – „Ta grupa stanowi wsparcie dla tych, którzy fizycznie udają się na Jasną Górę. To sfera modlitwy i ofiary, jaką składają wierni w intencji idących do Częstochowy” - wyjaśnia  ks. Marek Blady, przewodnik grupy duchowej.

W poniedziałek, 6 sierpnia o godz. 6.00 pątnicy wyruszyli na pielgrzymi szlak. Do Kielc dotrą 8 sierpnia, a na Jasną Górę 13 sierpnia.

tekst za: em.kielce.pl

>> Galeria zdjęć