Pielgrzymka rowerowa "zdobyła" Jasną Górę!

562. pielgrzymów VI Rowerowej Pielgrzymki Diecezji Kieleckiej dotarło wczoraj na Jasną Górę obwieszczając swoje przybycie dźwiękiem dzwonków rowerowych. To największa pielgrzymka rowerowa w Polsce.

Wieczorną Mszę św. dla pielgrzymów w kaplicy Cudownego Obrazu Jasnogórskiego sprawował bp Andrzej Kaleta, który także pobłogosławił pielgrzymów 20 sierpnia, przed wyruszeniem w trasę, w Kielcach przy kościele św. Maksymiliana.

Podczas wczorajszej Mszy św. w homilii bp Kaleta zauważył, że pielgrzymowanie nie kończy się z chwilą dotarcia na Jasną Górę, ale że całe życie jest wymagającym trudu i zaangażowania pielgrzymowaniem, jest także odpowiedzią na zaproszenie Jezusowe na ucztę. Biskup dziękował pątnikom za podjęty trud, przygotowanie duchowe i fizyczne, wygospodarowanie wolnego czasu, dziękował także ks. Tomaszowi Biskupowi za zorganizowanie i kierowanie pielgrzymką.

Pielgrzymom pierwszego dnia towarzyszył na rowerze bp Marian Florczyk, który poprowadził wówczas modlitwę różańcową.

Trasa o długości 250 kilometrów z Kielc do Częstochowy, została podzielona na odcinki 10 i 15 – kilometrowe z przerwami na modlitwę i wypoczynek. W Michałowie i Dzierzgowie były prowadzone zapisy na potencjalnych dawców szpiku. 39 osób zarejestrowało się jako dawcy.

Z pielgrzymką rowerową jechało 12 księży, 6 sióstr zakonnych, 4 kleryków. Najstarszy pielgrzym liczył 76 lat. Wśród pielgrzymów była m.in. grupa związana ze Stowarzyszeniem Wesoła 54 i duszpasterstwem Talent.

Trasa prowadziła przez Pierzchnicę, Chmielnik i Busko – Zdrój, Wiślicę, gdzie bp Jan Piotrowski sprawował Mszę św. za pielgrzymów oraz przez Mnichów, Przyłęk Szlachecki, Lelów i Drochlin. Wszystkie parafie przyjmowały pielgrzymów bardzo gościnnie. Kościoły w tych parafiach posiadają przeważnie wizerunki maryjne uznane za cudowne i słynące łaskami. Tam zwykle odbywały się Apele Jasnogórskie.

dziar
tekst za: ekai.pl