Pierluigi Molla na Rekolekcjach dla Doradców Życia Rodzinnego

- „Żyjemy w czasach, gdy możemy osobiście spotykać i dotykać dzieci Świętych i Błogosławionych” - mówił podczas Mszy św. w Święto Narodzenia NMP Biskup Kielecki Jan Piotrowski - podczas rekolekcji dla Doradców Życia Rodzinnego diecezji kieleckiej.

W tym roku konferencje rekolekcyjne w dniach 7-9 września w Skorzeszycach głosił dr inż. Jacek Pulikowski z żoną - wieloletni pracownicy Duszpasterstwa Rodzin Archidiecezji Poznańskiej, uczestnicy obrad ostatniego synodu biskupów w Rzymie, poświęconego rodzinie.

Wyjątkowym gościem tych dni, na zaproszenie Księdza Biskupa Ordynariusza był Pierluigi Molla, syn Św. Joanny Beretta Molla, któremu towarzyszyła dr Krystyna Zając, doświadczony lekarz, blisko współpracująca z dr Wandą Półtawską. Spotkanie było przejmującym doświadczeniem dla uczestników rekolekcji, ponieważ stanowiło bezpośrednie świadectwo syna Świętej nie tylko o niej samej, ale w ogromnej mierze odsłaniało prawdę o wyjątkowej roli, jaką w drodze do świętości pełni rodzina.

Św. Joanna pochodziła z rodziny wielodzietnej; z trzynaściorga rodzeństwa, ośmioro doczekało dorosłości. Obok Joanny, także jej brat, zakonnik-kapucyn, również lekarz i misjonarz ojciec Albert Beretta, jest Sługą Bożym, kandydatem na ołtarze. Życie w bliskości Boga i Kościoła uformowało w nich postawę służby wobec człowieka, gotowość do poświęceń, dzięki czemu podejmowali drogę pracy lekarskiej czy na drodze powołania do kapłaństwa.

Pierluigi zapytany jak sądzi, dlaczego akurat jego mama została wyniesiona przez Kościół na ołtarze, przecież było i jest wiele matek, które oddały swoje życie dla ratowania życia nienarodzonego dziecka? Gość z Włoch odpowiedział, że to nie jedyny fakt, który o tym zdecydował, ale całe jej życie poprzez narzeczeństwo i małżeństwo było pełne heroizmu miłości do Boga i człowieka. Uczestnicy rekolekcji zapytali o postawę męża Joanny, czy Piotr Molla był też kimś wyjątkowym na miarę świętości? Pierluigi przywołał m.in korespondencję z okresu narzeczeństwa Joanny i Piotra, gdzie znajdujemy świadectwo głębi życia duchowego obojga. Wspomniał jednocześnie o trwającym etapie zbierania materiałów do procesu beatyfikacyjnego.

Jak się dowiedziałem z osobistej rozmowy z dr. Krystyną Zając,, kard. Wojtyła jeszcze w czasach krakowskich, wykazał jakąś głęboką intuicję, mówiąc do niej i do dr Półtawskiej, że jest taka włoska lekarka, która powinna zostać ogłoszona świętą, wspaniały przykład kobiety, matki i lekarza, co - jak się później okazało - Opatrzność Boża pozwoliła, by już jako papież Jan Paweł II dokonał tego aktu wyniesienia Joanny Beretta Molla na ołtarze. Św. Joanna była ostatnią ze świętych ogłoszonych przez Jana Pawła II, i jak mówił ze wzruszeniem Pierluigi Molla, wyobraża sobie, że jego Święta Mama otwierała Świętemu Papieżowi Rodziny drzwi do nieba.

Ksiądz Biskup Jan Piotrowski otrzymał od syna Św. Joanny jej relikwie i przekazał je dla Duszpasterstwa Rodzin naszej diecezji, by wstawiennictwo Świętej wspierało posługiwanie narzeczonym, małżonkom i rodzinom. Z prawdziwą radością przyjęliśmy ten dar i święte orędownictwo.

Ks. dr Artur Skrzypek
DYREKTOR WYDZIAŁU DS. MAŁŻEŃSTW I RODZIN