Pierwsi goście - aż z Mozambiku - dotarli do naszej diecezji na ŚDM

W niedzielę, 17 lipca 2016 r. do naszej diecezji przybyli pierwsi goście Diecezjalnego Etapu ŚDM. 16-osobowa grupa z Mozambiku z południowej Afryki zamieszka przez ten tydzień w parafii św. Andrzeja Boboli w Kostomłotach.

W godzinach przedpołudniowych delegacja z Kostomłotów udała się do Warszawy, aby odebrać gości z Mozambiku z lotniska, na które przylecieli dwoma lotami. – „Na lotnisku spotkaliśmy się z pierwszą osobą, Silvie, która przyleciała samolotem do Polski już o godzinie 7.00. Musieliśmy przełamać barierę językową, ponieważ okazało się, że nie zna ona języka angielskiego” – mówią młodzi z Parafialnego Centrum ŚDM w Kostomłotach.

Z pomocą Internetu, gestykulacji, a przede wszystkim poprzez serdeczny uśmiech udało się pokonać ten problem. – „Pozostała piętnastka wylądowała w Warszawie o godz. 12.00. Po przejściu kontroli i odebraniu bagażów pozostali pielgrzymi zostali powitani przez naszą delegację. Nie było problemu z rozpoznaniem się, gdyż nasza młodzież przygotowała wielki transparent oraz flagi Mozambiku i ŚDM-u” - dodają. Po załadowaniu bagażów autokar wyruszył w kierunku Kostomłotów.

Jako pakiet powitalny Goście otrzymali w busie słodki upominek, by móc się posilić po przebytym locie. – „Do naszej parafii Mozambijczycy dotarli około godz. 16.00. Zostali oni powitani przy remizie OSP w Kostomłotach Drugich przez pozostałych wolontariuszy słowami: Bom dia! (Dzień dobry)” – mówi ks. Tomasz Kaczówka, wikariusz. – „Po wypakowaniu bagażów zasiedliśmy razem do stołu, by zjeść obiad przygotowany przez parafian. W trakcie posiłku okazało się, że jedna z dziewczyn, Juliet, obchodzi swoje urodziny. Polskim zwyczajem zaśpiewaliśmy jej „Sto lat” oraz podrzuciliśmy ją w górę kilkanaście razy. Nasz śpiew podjęli również Mozambijczycy w ich języku” – dodaje ks. Kaczówka.

- „Podczas obiadu prowadziliśmy rozmowy (a właściwie próbowaliśmy) w języku angielskim, choć to bardzo trudne, ponieważ tylko kilka osób z Afryki posługuje się tym językiem w stopniu podstawowym. Jednak gesty i uśmiechy pozwoliły przełamać wszelkie bariery. Musimy dodać że goście lubią dobrze doprawione potrawy. Lubią kurczaka, ryż, ziemniaki, a od dziś również polskie ciasta” – mówią wolontariusze.

Po obiedzie na pielgrzymów czekały już rodziny, które przyjmują ich w swoich domach. Po rozdzieleniu, Goście udali się do domów, aby odwieźć bagaże oraz się odświeżyć.

O godz. 18.30 rozpoczęła się Msza św. w kościele w Kostomłotach, która była odprawiana w języku portugalskim. Na początku słowo powitania w języku portugalskim wypowiedział ks. Tomasz. – „Podczas Eucharystii mieliśmy okazję posłuchać pięknego śpiewu liturgicznego w wykonaniu Mozambijczyków. Po zakończeniu Mszy św. wszyscy udali się na spoczynek, bo jutro czeka nas nowy dzień, a w nim wyjazd do Warszawy…” – dodają młodzi z Parafialnego Centrum ŚDM w Kostomłotach.

Zobacz: Galeria zdjęć