Polacy mają Częstochowę - Brazylijczycy mają Aparecide (Relacja naszego misjonarza)

Jest to pierwsza wizyta Patronki Brazylii w 63-letniej historii parafii. Odległość z mojej parafii Marquinho do Sanktuarium w Aparecida wynosi 980 km. Tylko nie liczni z mojej parafii mają szansę udania się na pielgrzymkę do Aparecida.

Dziś (niedziela, 20 listopada 2016 r.) jest wielki dzień dla naszej wspólnoty – Patronka Brazylii przekracza progi naszej parafii i pozostanie u nas przez 48 godzin. Przez te dwa dni wszystko w mieście jest zamknięte, są to dni poświęcone dla naszej Matki Bożej z Aparecida i wspólnej modlitwy w rodzinach. Z tej okazji zakupiłem 12 kopi Matki Bożej z Aparecida i pragnę je przekazać do wszystkich szkół w parafii (jest ich 7), do urzędu gminy, policji i ośrodka zdrowia.

Matko Boża z Aparecidy, patronko Brazylii
– módl się za nami!

Ks. Piotr Pochopień
MISJONARZ W BRAZYLII

Historia Matki Bożej z Aparecida

Matka Boża z Aparecida ubrana jest w niebieską szatę zdobiną w drogocenne kamienie. Jest ona wystawiona w Bazylice Matki Bożej z Aparecida – w stanie São Paulo. Uroczystość wspomnienia jest obchodzona 12 października. W tym dniu jest także obchodzony w Brazylii Dzień Dziecka. Ten dzień to święto dla Brazylijczyków od 1980 r., kiedy Bazylika została konsekrowana przez papieża Jana Pawła II podczas jego pierwszej wizyty w Brazylii. Bazylika Aparecida jest drugim co do wielkości na świecie Sanktuarium, który w środku może pomieścić 45.000 pielgrzymów.

W 1967 r., w ramach obchodów 250-lecia nabożeństwa, Papież Paweł VI ofiarował Sanktuarium „Złotą Róże”, gest ten powtórzył papież Benedykta XVI, który ofiarował drugą Złotą Różę w 2007 r., podczas jego podróży apostolskiej do Brazylii, ukazując wagę nabożeństwa do Matki Bożej z Aparecida i sanktuarium.

Z historii objawień: Dom Pedro de Almeida, był  gubernatorem  Sao Paulo i Minas de Ouro, człowiek, który również nabył  tytuł hrabiego Assumar.  Kiedy udał się do Vila Rica, miejscowa ludność pragnęła zorganizować posiłek i powitać hrabiego Assumar. Aby przygotować jedzenie, wysłano rybaków do rzeki Paraiba aby nałowili ryb na przybycie gubernatora. Należy zaznaczyć, że nie był to dobry czas na połowy.  Po zarzuceniu wielokrotnym sieci, nic nie złowili.  Domingos Garcia, Filipe Pedroso i João Alves, czując ciężar odpowiedzialności, zaczęli się modlić prosząc Matkę Bożą o pomoc.

Zarzucili po raz kolejny sieć i wyciągnęli posażek Matki Bożej, ale bez głowy. Po zarzuceniu kolejny raz wyciągnęli głowę, która idealnie pasowała do pozostałej części. Już sam ten fakt był wielkim cudem. Następne zarzucenie było złowieniem olbrzymiej ilości ryb. Rybacy i ludzie zrozumieli jak Matka Boża wstawia się za swoimi dziećmi i im pomaga. Był to pierwszy cud przez wstawiennictwo Matki Bożej z Aparecida. Figura z Matki Bożej z Aparecida słynie z wielu cudów i łask, podobnie jak nasza Matka Boża Jasnogórska z Częstochowy. Tylko potrzeba zaufać, czuwać, modlić się, wierzyć i pozwolić, aby Maryja stała się nasza orędowniczką i przewodniczką przez życie.