Polscy księża mistrzami Europy

Reprezentacja Polski księży wywalczyła złoty medal na VII Mistrzostwach Europy Księży w Halowej Piłce Nożnej, które odbyły się w Słowenii od 25 do 28 lutego. W meczu finałowym polscy księża pokonali 4:0 reprezentację Bośni i Hercegowiny. Jest to już czwarty tryumf polskich kapłanów na mistrzostwach Europy.

Trzecie miejsce zajęła Słowacja, czwarte Chorwacja.

Kapitan polskiej drużyny - ks. Marek Łosak z diecezji kieleckiej wysoko ocenia poziom swoich zawodników i podkreśla, że na niektórych młodych księży reprezentacja specjalnie czekała, obserwując ich już w czasach kleryckich. Mistrzostwa uważa za udane od strony organizacyjnej, a zwycięstwo polskich księży – za zasłużone.

Podkreśla także, że duży udział w tym sukcesie miała diecezja kielecka, gdyż w reprezentacji grają aż czterej księża w niej pracujący. Są to: ks. Marek Łosak (kapitan) i ks. Edward Giemza z Kielc, ks. Dariusz Snochowski z Bodzentyna i ks. Grzegorz Pastorczyk z Nowego Brzeska. Z diecezji sandomierskiej pochodzi ojciec Ezechiel (Rafał Lasota) z Opatowa.

Oprócz nich w mistrzostwach zagrali również: ks. Dariusz Gałek - Radom, ks. Marcin Olszewski - Olkusz, ks. Marek Mazurek - Zamość, ks. Maciej Lewandowski, ks. Tomasz Winogrodzki, ks. Paweł Derylak – Zamość. Trenerem drużyny był kielczanin Marek Parzyszek, a kierownikiem drużyny Dariusz Meresiński.

W mistrzostwach uczestniczyło 13 drużyn: Słowenia, Chorwacja, Portugalia, Białoruś, Słowacja, Włochy, Czarnogóra, Węgry, Austria, Bośnia i Hercegowina, Rumunia, Ukraina i Polska. Polacy wygrali wszystkie mecze.

dziar
tekst za: www.ekai.pl