Polscy księża (w tym 6 "naszych") powalczą o mistrzostwo Europy

We wtorek we włoskiej Brescii rozpoczną się XII Mistrzostwa Europy w piłce nożnej halowej księży. Reprezentacja Polski, z sześcioma kapłanami diecezji kieleckiej w składzie, ponownie należy do grona głównych faworytów do końcowego triumfu.

Kieleccy księża od lat stanowią trzon kadry. W tym roku na EURO pojechali: ks. Krzysztof Banasik (zastępca dyrektora Caritas diecezji kieleckiej i duszpasterz kieleckich sportowców), ks. Edward Giemza (proboszcz parafii Piotra i Pawła Apostołów w Sędziszowie), ks. Marek Łosak (wikariusz parafii Św. Jana Ap. i Ew. w Pińczowie), ks. Mateusz Jędrocha (wikariusz parafii Świętego Piotra i Pawła Apostołów w Stopnicy), ks. Grzegorz Pastorczyk (wikariusz parafii Trójcy Świętej w Koniecpolu), ks. Dariusz Snochowski (studiuje na KUL-u, pomoc duszpasterska w parafii św. Jana Chrzciciela w Kielcach). Trenerem reprezentacji Polski jest były piłkarz Korony, obecnie trener grup młodzieżowych kieleckiego klubu - Marek Parzyszek.

- „Jedziemy, żeby zagrać w piłkę, godnie reprezentować nasz kraj i Kościół. Mistrzostwa są okazją do wymiany doświadczeń z kapłanami z wielu państw. Mamy okazję poznać problemy i sukcesy kraju, który odwiedzamy. Piłka i gra też jest ważna. Na turnieju spotykają się pasjonaci futbolu. Wśród duchownych, jak się okazuje, też tacy są. Wielu księży w młodości otarło się o kluby, więc poziom jest dosyć wysoki. Na mistrzostwach jednak zawsze dominuje atmosfera życzliwości, fair play. Taką postawę przede wszystkim chcemy promować” - mówił ks. Krzysztof Banasik, bramkarz reprezentacji.

O tytuł najlepszej drużyny Europy wśród księży zagra szesnaście reprezentacji. Polska w fazie grupowej zmierzy się z Czechami, Austrią i Białorusią. Turniej w Brescii potrwa od wtorku do czwartku.

„Biało-czerwoni” są najbardziej utytułowanym zespołem w historii zmagań duchownych, w swoim dorobku mają m.in. pięć złotych medali.

Damian Wysocki
tekst za: em.kielce.pl