Ponad 5 tyś. pielgrzymów przybyło do Matki Bożej Łaskawej Kieleckiej

Eucharystia, świadectwa misjonarzy, modlitwa różańcowa i konferencja złożyły się na VII Diecezjalną Pielgrzymkę Róż Żywego Różańca do Sanktuarium Matki Bożej Łaskawej Kieleckiej. Uczestniczyło w niej ponad 5 tyś. pielgrzymów.

Pielgrzymka rozpoczęła się o godz. 10.00 na Placu św. Jana Pawła II obok Bazyliki Katedralnej. Wszystkich przybywających pielgrzymów witał ks. dr Grzegorz Kaliszewski - Diecezjalny Moderator Róż Żywego Różańca. Wszystkie przybyłe grupy zostały wyczytane. Najliczniejszą grupą okazali się pielgrzymi z parafii św. Andrzeja Boboli w Kostomłotach, których przybyło ponad 90 osób.

O godz. 10.30 – w zastępstwie Kustosza Bazyliki Katedralnej – bardzo szczegółową historię  parafii i Sanktuarium opowiedział ks. Artur Krążek – wikariusz. Pielgrzymi wysłuchali także dwóch świadectw naszych misjonarzy: s. Judyty Bożek pracującej w Kongo i ks. Marka Bzinkowskiego pracującego na Jamajce.

Kolejnym punktem Pielgrzymki była modlitwa różańcowa, którą poprowadzili przedstawiciele Róż Różańcowych, które działają przy sanktuariach maryjnych naszej diecezji. Byli to przedstawiciele: Bazyliki Katedralnej, Piekoszowa, Wiślicy i Smardzowic. Jedną Tajemnicę poprowadził dkn Adrian Stępień z Wyższego Seminarium Duchownego w Kielcach.

Centralnym punktem spotkania była Eucharystia sprawowana pod przewodnictwem biskupa kieleckiego Jana Piotrowskiego, którą koncelebrowało ponad 150 kapłanów.

W homilii Pasterz Kościoła Kieleckiego już na wstępie wyraził ogromną radość z tego, że tak wiele osób przybyło na spotkanie Róż Różańcowych. - „Jestem pod ogromnym urokiem waszej obecności. I dlatego pozdrawiam Was jeszcze raz bardzo serdecznie, Was, którzy tworzycie wspólnotę Róż Żywego Różańca Kościoła Kieleckiego, gromadzący się na VII Pielgrzymce Diecezjalnej”.

Dalej biskup mówił: - „Wpatrzeni w Maryję chcemy podążać tak, jak Ona z Chrystusem i za Chrystusem przez nasze życie i czynić je pięknym obecnością Bożej łaski, nawrócenia i modlitwy oraz służbie bliźniemu we wspólnocie Kościoła (...). Przechodzić z Maryją przez sceny różańca - to być w szkole Maryi, to czytać Chrystusa i wnikać w Jego tajemnice, by rozumieć Jego przesłanie”.

Hierarcha wołał: - „Tej wielkiej modlitewnej i eucharystycznej wspólnoty i zarazem różańcowej potrzebny jest także zapał maryjny, który pobudzi Kościół Kielecki do nowej aktywności misyjnej, której nie można powierzyć tylko specjalnej grupie zainteresowanych, bo to zadanie wymaga udziału wszystkich członków Kościoła”.

- „Na tej pielgrzymce i zawsze poza nią uczyńmy z Różańca skuteczne narzędzie modlitwy (…). Święto Matki Bożej Różańcowej to owoc modlitwy świata z 1571 r. (…). To różaniec pokonał wiele złych sytuacji i może pokonać to, co złe przychodzi na naszą polską ziemię w obietnicach, prawie źle stanowionym, walce z rodziną i małżeństwem. Trzeba nam tej wielkiej różańcowej krucjaty nie tyle słów, krytyki, ale modlitwy” – mówił biskup.

- „Dziś stoimy wobec nowych wyzwań. Czemuż nie wziąć znowu do ręki koronki z wiarą tych, którzy byli przed nami? Różaniec zachowuje całą swą moc i pozostaje narzędziem nie do pominięcia wśród środków duszpasterskich każdego dobrego głosiciela Ewangelii”.

Biskup Kielecki zaznaczył także, że główną intencją, jaką powinni podejmować członkowie Róż Różańcowych jest modlitwa za misje, bo to właśnie dlatego została założona Wspólnota Róż Żywego Różańca.

Po Mszy św. wysłuchaliśmy konferencji pt.: „Geneza i powstanie Róż Żywego Różańca”, którą wygłosił ks. Łukasz Zygmunt – dyrektor Misyjnego Dzieła Diecezji Kieleckiej.

Diecezjalne Pielgrzymki Róż Żywego Różańca odbywają się co roku w pierwszą sobotę października. Do tej pory czciciele Różańca pielgrzymowali już dwa razy do Bazyliki Katedralnej, Miechowa, Wiślicy, Smardzowic, Piekoszowa i Piotrkowic Chmielnickich.

W przyszłym roku – 1 października Pielgrzymka odbędzie się ponownie do Wiślicy, aby uczcić 50 rocznicę koronacji Figury Madonny Łokietkowej.

Ks. Tomasz Kaczówka

__________________

Można zamówić płytę DVD z Pielgrzymki.
Zapisy - tel. 609-452-030

__________________

Zobacz: Relacja na stronie Diecezjalnego Radia eM

Foto: Janusz Kamiński - Studio "Kamyk"