Ponad 5,6 tys. pielgrzymów na XIV Świętokrzyskim Rajdzie Pielgrzymkowym

Ponad 5670 uczestników - dzieci, młodzieży i osób starszych wzięło udział w XIV Świętokrzyskim Rajdzie Pielgrzymkowym, który odbył się 28 września na Świętym Krzyżu. Pielgrzymi – turyści z diecezji sandomierskiej, kieleckiej i radomskiej wędrowali 15 trasami turystycznymi pod opieką 128 przewodników świętokrzyskich.

Mszy św. polowej koncelebrowanej przez bp. Mariana Florczyka i 80 kapłanów przed zachodnim skrzydłem klasztoru przewodniczył biskup kielecki Kazimierz Ryczan. Hierarcha nawiązując do wspomnienia liturgicznego św. Wacława apelował o to, by wzorem świętego być czujnym i wiernym Chrystusowi. - Pogaństwo szybko nie ustępuje, szatan ciągle atakuje. Kainowie naszych czasów wczoraj w Sejmie opowiedzieli się za aborcją – to bardzo bolesne! – mówił biskup kielecki.

- Pełnijmy czyny miłosierdzia i uratujemy Kościół. Pamiętajmy o dziękczynieniu Panu Bogu w niedzielę. Pamiętajcie! Kościół obronili ludzie, którzy stali przy ołtarzu w niedzielę – przy stole Eucharystii. Nie oswajajcie się ze złem. Przy Eucharystii uczcie się odbudowywać więzi rodzinne - apelował bp Ryczan.

Wraz z pielgrzymami modliło się ok. 40 sióstr zakonnych i 40 kleryków z Wyższego Seminarium Duchownego w Kielcach. Do uczestników rajdu dołączyło 41. pątników, którzy z Kielc wyruszyli rowerami wraz z biskupem pomocniczym Marianem Florczykiem. Najdłuższą – 40-kilometrową trasę z Kielc pokonało 29 uczestników. Natomiast trasę „Zbójecką” ponad 1,8 tys. turystów. Najkrótsza dwukilometrowa trasa „Rodzinna” z Huty Szklanej cieszyła się sporym zainteresowaniem wśród matek z dziećmi w wózkach. W ten sposób na świętokrzyską górę wędrowało również kilkadziesiąt niemowląt.

Tak jak w ubiegłych latach grupy turystów i pielgrzymów prowadzili przewodnicy świętokrzyscy PTTK z Kielc, Opatowa, Ostrowca Świętokrzyskiego, Starachowic, Sandomierza i z Radomia. Na zakończenie Mszy św. zostały wręczone odznaki „Korony Gór Świętokrzyskich” i odznaczenia PTTK.

Eucharystia sprawowana była w intencji m.in.: Ojczyzny w 150. rocznicę wybuchu Powstania 1863 roku, za papieża Franciszka i za bp. Kazimierza Ryczana w 50-lecie posługi kapłańskiej i 20-lecie sakry biskupiej.

Organizatorami rajdu byli: Oddział Świętokrzyski PTTK w Kielcach, Wydział Duszpasterstwa Ogólnego Diecezji Kieleckiej, Zespół Szkół Katolickich Diecezji Kieleckiej. Współorganizatorami - Samorząd Przewodników Turystycznych PTTK Województwa Świętokrzyskiego, Zgromadzenie Misjonarzy Oblatów MN na Świętym Krzyżu, Wyższe Seminarium Duchowne w Kielcach, Caritas Diecezji Kieleckiej, Wydział Wychowania

Katolickiego Diecezji Kieleckiej - Referat Katechizacji Dzieci i Młodzieży Szkolnej i Towarzystwo Szkoły Katolickiej.

Inicjatorem Rajdu był biskup kielecki Kazimierz Ryczan. W pierwszym, zorganizowanym w roku 2000 wzięło udział ponad tysiąc osób. W następnym roku do rajdu dołączyli pątnicy z diecezji sandomierskiej, a w 2002 r. z radomskiej. W 2012 r. wzięło udział ponad 5 tys. uczestników.

Święty Krzyż to najstarsze polskie sanktuarium. Przechowywane są w nim relikwie Drzewa Krzyża Świętego. Opactwo benedyktyńskie założył tu Bolesław Chrobry w 1006 r. Obecnie opiekę nad nim sprawuje Zgromadzenie Misjonarzy Oblatów Maryi Niepokalanej.

apis
www.ekai.pl