Ponad 6 tys. osób na Diecezjalnej pielgrzymce różańcowej

Ponad 6 tys. czcicieli różańca wzięło udział 1 października w VIII Diecezjalnej Pielgrzymce Róż Żywego Różańca, która w tym roku odbyła się w Sanktuarium w Wiślicy, pod przewodnictwem Biskupa Kieleckiego Jana Piotrowskiego. W zlocie Róż Żywego Różańca uczestniczyły delegacje z niemal wszystkich parafii diecezji kieleckiej.

Spotkanie w wiślickim sanktuarium rozpoczęła prezentacja grup i krótkiej historii sanktuarium Matki Bożej Łokietkowej w Wiślicy. Na ten temat mówił ks. dr Grzegorz Kaliszewski - diecezjalny moderator Róż Żywego Różańca. Z kolei ks. Łukasz Zygmunt zaprezentował cele i owoce Misyjnego Dzieła Diecezji Kieleckiej, przypominając o niedzieli misyjnej, która odbędzie się w przedostatnią niedzielę października.

Wspólną modlitwę różańcową poprzedziła konferencja pt. „Przez uczynki miłosierdzia do formacji misyjnej w Żywym Różańcu”. Na ten temat mówił, w kontekście Roku Miłosierdzia i uczynków miłosiernych - ks. dr Maciej Będziński - sekretarz krajowy Papieskiego Dzieła Rozkrzewiania Wiary i Papieskiego Dzieła Św. Piotra Apostoła.

Mszy św. koncelebrowanej w wiślickim sanktuarium przewodniczył bp Jan Piotrowski, w asyście licznie przybyłych kapłanów. W homilii biskup kielecki mówił m.in. o sile modlitwy, w tym modlitwy różańcowej.

„Powietrzem, którym Kościół oddycha jest modlitwa (…), bez modlitwy nie ma bliskości z Bogiem” – przypomniał ksiądz biskup. Zauważył częstą i podejmowaną w różnych okolicznościach modlitwę Chrystusa. „Tym, którzy szli za nim Jezus dał dobrą radę: aby się modlili zawsze i w modlitwie nie ustawali”. Bp Piotrowski przypomniał, że w każdej modlitwie, a szczególnie różańcowej – „Bóg jest blisko człowieka, a nawet w samym człowieku” oraz wyjątkowość modlitwy różańcowej św. Jana Pawła II. – „Jak zaznaczył Ojciec Święty Jan Paweł II, modlącemu się na różańcu otwiera się horyzont potrzeb misyjnych Kościoła” – podkreślał biskup kielecki.

Zelatorka z Wiśniówki, p. Czesława, w rozmowie z KAI mówi, że różańca nauczyła ją babcia i że była to dla niej wielka pociecha po śmierci mamy. Różaniec odmawia codziennie, niekiedy kilka razy, ofiarując go m.in. za kapłanów.

Spotkania diecezjalnych róż różańcowych odbywały się już w Kielcach, Wiślicy, Piekoszowie, Miechowie, Smardzowicach, czy w Piotrkowicach. Kolejna pielgrzymka diecezjalna – w 2017 roku - odbędzie się w kieleckiej Bazylice Katedralnej.

Październik jest miesiącem Matki Bożej Różańcowej. Słowo „różaniec” pochodzi od łacińskiego słowa rosarium, które oznacza ogród różany. Uważa się, że modlitwie różańcowej Europa zawdzięcza zwycięstwo pod Lepanto w 1571 roku. Wszystkie państwa europejskie miały wtedy za mało okrętów, aby stawić czoło potężnej flocie tureckiej. Sułtan był pewien zwycięstwa. Mówił, że w Bazylice św. Piotra napoi swoje konie. Papież Pius V zarządził w całej Europie nieustanną modlitwę różańcową. Niewielka flotylla wenecka i hiszpańska odniosła druzgocące zwycięstwo nad Turkami. Na pamiątkę tego wydarzenia, 7 października odchodzimy Święto Matki Bożej Różańcowej.

dziar
tekst za: www.ekai.pl

Przeczytaj: Komunikat Biskupa Kieleckiego