Ponad tysiąc ministrantów spotkało się w Kielcach na XVII Dniu Ministranta

Delegacje ministrantów i lektorów niemal z wszystkich parafii diecezji kieleckiej – na pewno ponad tysiąc osób – spotkały się dzisiaj w Kielcach na XVII Diecezjalnym Dniu Ministranta pod hasłem: „Z Maryją służymy Chrystusowi”. Eucharystii z tej okazji w kieleckiej bazylice przewodniczył bp Marian Florczyk.

Na całodniowe wydarzenie złożyły się: Msza św. z błogosławieństwem biskupim dla ceremoniarzy, koncert znanego rapera TAU, rozstrzygnięcie Piłkarskiej Ligii Ministrantów, konkursy, gry, zabawy, integracja. Patronem wydarzenia stała się Matka Boża Łaskawa Kielecka.

Centralnym elementem wydarzenia była Msza św., podczas której bp Florczyk udzielił błogosławieństwa 26. ministrantom pełniącym funkcję ceremoniarza w zgromadzeniu liturgicznym.

W homilii bp Florczyk zaapelował o godność i dumę ministrantów z ich służby, na wzór żołnierzy pełniących wartę przy grobie Nieznanego Żołnierza, mówił także o swoich własnych doświadczeniach ministranckich. Nawiązując do żołnierskiej postawy, mówił do ministrantów: – „Przy ołtarzu musisz być jeszcze bardziej poważny i dostojny (…), bowiem przy ołtarzu dokonuje się ofiara nie człowieka, ale ofiara Jezusa Syna Bożego, i tutaj staje się On obecny pod postacią chleba i wina i ofiarowuje się swemu Ojcu – za nas”.

Prosił także o refleksję nad tą służbą. – „Służąc przy ołtarzu przyjmujecie na siebie wielkie zobowiązanie, także stylu życia i powagi, mądrości. Tym, którzy to rozumieją składam wyrazy wdzięczności, a tych, którzy nie rozumieją – zachęcam do refleksji” – apelował bp Marian Florczyk.

Po zakończeniu Mszy św. zostały ogłoszone wyniki Piłkarskiej Ligi Ministrantów. Zwycięzcy otrzymali puchary ufundowane przez bp. Jana Piotrowskiego.

Wśród atrakcji spotkania na placu przy bazylice był jeszcze, m.in. koncert TAU- Piotra Kowalczyka, polskiego rapera, wokalisty, beatboxera. TAU opowiedział ministrantom o swoich doświadczeniach, drodze do nawrócenia, relacjach z Bogiem i ludźmi.

Podczas ministranckiego zlotu nie zabrakło gier, konkursów czy pokazów strażackich. Chłopcy pod kierunkiem księży i przewodników zwiedzili bazylikę katedralną, Muzeum Diecezjalne, gmach seminarium duchownego.

dziar
tekst za: ekai.pl