Posłanie młodych na ŚDM do Panamy

Młodzi udający się do Panamy na Światowe Dni Młodzieży spotkali się w sobotę, 1 grudnia 2018 r. na Jasnej Górze, gdzie przeżywali uroczyste posłanie - wśród nich obecni byli przedstawiciele naszej diecezji na czele z ks. Łukaszem Zygmuntem.

Światowe Dni Młodzieży w Panamie odbędą się w dniach 22-27 stycznia 2019 r. Ich hasłem są słowa Matki Bożej zapisane na kartach Ewangelii wg św. Łukasza: „Oto ja służebnica Pańska, niech mi się stanie według Twego Słowa”.

Jasnogórskie spotkanie organizowane jest dla organizatorów grup, koordynatorów diecezjalnych ŚDM, duszpasterzy młodzieży i wszystkich pielgrzymów – zarówno tych udających się w styczniu do Panamy, jak i duchowo łączących się w tym czasie podczas wielu wydarzeń na terenie całej Polski.

Na wyjazd do Panamy zgłosiło się ok. 3,5 tys. młodych Polaków. Część z nich - około 500 osób - spotkała się 1 grudnia o godz. 10.00 na Halach św. Józefa. Młodzi wspólnie odśpiewali hymn ŚDM, nastąpiło również podsumowanie czasu przygotowań i przekazanie ostatnich informacji.

„To już jest taki przedsmak tego, co będzie w Panamie, bo mamy okazję się zobaczyć, spotkać, już w jakiś sposób zacząć się szykować do tego, co się będzie realizowało za niespełna dwa miesiące - mówi bp Marek Solarczyk, przewodniczący Rady KEP ds. Duszpasterstwa Młodzieży - Chcemy zawierzyć to dzieło Panu Bogu, prosimy o Boże błogosławieństwo, a dlatego na Jasnej Górze, bo to jest to wyjątkowe miejsce i wstawiennictwo Matki Najświętszej, która jest szczególną patronką najbliższych Światowych Dni Młodzieży, jest oczywiste i wyjątkowe, i dlatego tutaj jesteśmy”.

Bp Solarczyk potwierdził, że wybiera się do Panamy: „Ufam, że to będzie piękny czas, Boży czas, ale tak, jak nie byłem sobie w stanie wyobrazić wszystkiego, co przyniósł Kraków i Światowe Dni Młodzieży w Polsce, tak też zbytnio nie staram się wyobrażać, co może przynieść Panama, poza tym, że... przyniesie”.

„Chcemy Matce Bożej Jasnogórskiej przedstawić nasz plan pielgrzymkowy, poprosić tutaj o błogosławieństwo - mówi ks. Emil Parafiniuk, dyrektor Krajowego Biura Organizacyjnego Światowych Dni Młodzieży - Jasna Góra jest duchowym centrum Polski, dlatego chcemy tutaj umocnieni, pojechać do Panamy”.

„To jest nasze posłanie, czas takiego dostania błogosławieństwa na drogę, apostolskiego czasu w Panamie - mówi Karolina Błażejczyk z krakowskiego Biura Organizacyjnego ŚDM - Patrzymy na ten wyjazd z jednej strony, jako nasz udział w ŚDM, z drugiej strony wiemy, że jest nas stosunkowo niewielka liczba osób, które wyjadą tam, więc chcemy być też takim przekaźnikiem dla tych, którzy tutaj w Polsce zostają, tego czasu, który tam się będzie odbywał. Jasna Góra dla nas młodych, którzy przez trzy lata przygotowywaliśmy się do ŚDM, które są bardzo w kontekście Maryjnym, bo hasło brzmi ‘Oto ja Służebnica Pańska, niech mi sie stanie według słowa Twego’, no i my tutaj u Mamy właśnie będziemy to posłanie przeżywać. Myślę, że to jest bardzo symboliczne i bardzo ważne”.

„W tej chwili zarejestrowanych jest ok. 3 tys. Polaków, do tego trzeba doliczyć setkę wolontariuszy, dodatkowo wiemy, że wybiera się grupa harcerzy, więc w sumie Polaków w Panamie będzie ok. 3,5 tys. osób” - podaje statystyki ks. Parafiniuk.

Jeżeli ktoś jeszcze chciałby zdecydować się na wyjazd do Panamy, to „jest jeszcze kilka wolnych miejsc, w kilku diecezjach - zapewnia Karolina - Na stronie www.panama2019.pl mamy mapę, bank wolnych miejsc, tam należy sprawdzić. Dla tych, którzy wiedzą, że niestety nie pojadą, też mam rozwiązanie, ponieważ w całej Polsce, podczas trwania ŚDM, będą wydarzenia: Panama w Warszawie, Panama w Krakowie, Panama w Kaliszu, Panama w Kielcach, Śląski Bal Panamski, Panama na Śląsku, to jest tylko kilka wydarzeń, które wymieniłam, które będą się wtedy działy. Również na naszej stronie są one zebrane, są cały czas dodawane. Myślę, że każdy znajdzie najlepszy sposób przeżywania tego czasu dla siebie”.

Alicja Majda jest koordynatorem wyjazdu na ŚDM do Panamy z diec. tarnowskiej. „Nasza diecezja stworzyła oficjalną, polską wersję hymnu ŚDM i dzisiaj tutaj, razem z grupą z Limanowej jesteśmy, aby wspólnie wykonać ten hymn i zrobić tak, aby był na ustach każdego i w Panamie, w styczniu, i tutaj też”.

„Po tym wyjeździe spodziewam się dużej radości w sercu, takiej siły do działania, do tego, żeby wrócić tutaj i działać z młodzieżą, działać dla Pana Boga, dzielić się swoimi talentami. Bardzo bym chciała dać takie świadectwo, że ŚDM dają takiego 'powera' do życia i w Kościele, i w tym co, robimy na co dzień” - mówi Alicja.

„Każdy chce spędzić ferie zimowe w 40 stopniach w Panamie - żartuje Alicja - To jest taki dodatek, ale myślę, że spotkanie się z ludźmi z całego świata, którzy tak jak my są osobami wierzącymi, które dzielą się swoją wiarą, to jest takie niesamowite przeżycie, do którego cały czas chce się wracać” - zachęca do udziału Alicja.

Centralnym punktem jasnogórskiego spotkania była Msza św. w Kaplicy Matki Bożej o godz. 13.00, której przewodniczył bp. Marka Solarczyka. Eucharystię zakończyła modlitwa posłania wypowiedziana przed Cudownym Obrazem Matki Bożej.

Spotkanie jasnogórskie zakończy modlitwa posłania wypowiedziana przed Cudownym Obrazem Matki Bożej.

Na Światowych Dniach Młodzieży w Panamie obecna będzie Ikona Matki Bożej Częstochowskiej „Od Oceanu do Oceanu”, wędrująca przez świat w obronie cywilizacji życia.

o. Stanisław Tomoń
BPJG / sm