Poświęcenie wozu bojowego i 80 lat OSP w Cudzynowicach

„To już 80 lat na tej ziemi cudzynowskiej, przenikliwy głos syreny alarmowej, bez względu na pogodę i porę dnia, wzywa strażaków ochotników do ratowania ludzi” – mówił ks. Krzysztof Wrzesień w Cudzynowicach w niedzielę, 29 maja 2016 r. podczas Mszy św. z okazji 80-lecia istnienia OSP Cudzynowice.

Mszy św. w zabytkowym drewnianym kościele przewodniczył ks. proboszcz Waldemar Pawlik. Eucharystię koncelebrowali poprzedni proboszczowie z Cudzynowic: ks. kan. Jan Dudek i ks. kan. Janusz Mularz – dziekan kazimierski oraz ks. Krzysztof Wrzesień – rodak, proboszcz z Probołowic.

„Mimo rozwoju cywilizacji wypadki są nieujarzmione i nieprzewidywalne (…). Żywioł,  jakim jest ogień, porównywany był do głodu, zarazy i wojny – szczególnie w czasach, gdy wieś polska była drewniana i słomiana” – mówił ks. Wrzesień.

Kaznodzieja zauważył, że strażacy nie tylko służą ludziom przy gaszeniu pożarów, ale także aktywnie włączają się w życie parafii. - „Pragnę wam podziękować za to wszystko, co czynicie dla naszej parafii (…). Udział w procesjach, wystawianie warty przy Grobie Pańskiej. Takich bohaterów, jak wy, nie powstydziłby się św. Florian”.

Jednocześnie proboszcz z Probołowic przypominał, że bycie strażakiem to nie tylko noszenie pięknego munduru, ale służba. - „Wasza służba to nie tylko wystawianie piersi do odznaczeń, ale to przede wszystkim służba, byście w sposób odpowiedzialny, kształtowali młode pokolenie strażaków, które kiedyś przyjdzie po was w sztafecie życia. Służcie więc Bogu na chwałę i ludziom na pożytek” – zakończył swoje rozważanie ks. Kwiecień.

Po Mszy św. został poświęcony nowy wóz bojowy. Ks. Waldemar Pawlik po odmówieniu modlitwy poświęcenia pokropił samochód kropidłem, a następnie – zgodnie ze strażacką tradycją – wylał na niego wiadro wody święconej.

W uroczystości 80-lecia OSP w Cudzynowicach uczestniczyli także m.in. władze samorządowe Miasta i Gminy Kazimierza Wielka z burmistrzem Adamem Bodziochem na czele, przewodniczący rady powiatu Marek Augustyn, komendant powiatowy Państwowej Straży Pożarnej w Kazimierzy Wielkiej mł. bryg. Kazimierz Zabłotny oraz przedstawiciele strażaków - ochotników z okolicznych jednostek.

xmhas