Potrzeba co najmniej 200 wolontariuszy akcji „Szlachetna paczka”

Organizatorzy „Szlachetnej paczki” w regionie świętokrzyskim poszukują co najmniej 200 wolontariuszy, którzy pomogą zorganizować i przekazać Bożonarodzeniowe paczki świąteczne dla ubogich rodzin. W akcję włączyło się już 280 osób.

Wolontariusze nawiązują kontakt z rodzinami, oceniają ich potrzeby, pośredniczą miedzy rodzinami a osobami, które chcą je obdarować. Aktualnie trwa tworzenie bazy danych, stąd potrzebna jest pomoc wolontariuszy.

Aby zostać darczyńcą „Szlachetnej Paczki” należy wejść na stronę internetową www.szlachetnapaczka.pl, kliknąć na województwo świętokrzyskie i wybrać rodzinę, której chce się pomóc.

Agnieszka Pacholec, wolontariuszka „Szlachetnej paczki” wyjaśnia, że satysfakcja jest obustronna – darczyńców i obdarowywanych. Odbiorcami „Szlachetnej Paczki” są m.in. rodziny wielodzietne, osoby chore, niepełnosprawne, samotne oraz borykające się z trudnymi warunkami materialnymi. Każda paczka jest inna, dostosowana do potrzeb konkretnej rodziny, której się pomaga. Znajdą się w niej np. środki czystości, ubrania, artykuły chemiczne, ale i potrzebne pomoce do nauki lub wymarzone prezenty.

Sztaby wolontariuszy działają m.in. przy szkołach i kieleckich parafiach. Wolontariusze współpracują z kolei z pedagogami szkolnymi, Caritasem, parafiami, instytucjami pomocy społecznej, aby jak najlepiej zorganizować przedświąteczną pomoc.

W Polsce akcja realizowana jest od 2001 r. przez Stowarzyszenie „Wiosna”, a w Kielcach od roku 2005.

W 2010 r. pomoc od Szlachetnej Paczki otrzymało ok. 600 rodzin w regionie świętokrzyskim, podobnie w 2011. W akcję zaangażowali się m.in. piłkarze Korony Kielce.

dziar
tekst za: www.ekai.pl