Potrzebny jest dialog i wspólna modlitwa

„Fundamentu innego nikt nie może założyć prócz tego, który jest założony, a którym jest Jezus Chrystus” – ten cytat z Pierwszego Listu św. Pawła Apostoła do Koryntian stanowił hasło obchodów 500. rocznicy reformacji. W Kościele Ewangelicko-Augsburskim Świętej Trójcy w Kielcach odbyło się z tej okazji Nabożeństwo ekumeniczne.

Wspólnej modlitwie przedstawicieli Kościołów prowadzących dialog ekumeniczny przewodniczył pastor Wojciech Rudkowski. Homilię wygłosił Biskup Kielecki Jan Piotrowski. Przypomniał w niej, że wszyscy chrześcijanie powinni dawać świadectwo swojej wiary, a wierni różnych Kościołów łączyć się we wspólnej modlitwie. – „Jezus towarzyszy naszym wysiłkom na rzecz jedności Jego uczniów, dlatego oprócz dialogu teologicznego potrzebna jest również wspólna modlitwa. Gdyby poprzestać na samym dialogu, znaczyłoby to, że ufamy tylko własnym zdolnościom negocjacyjnym czy przemyślanej strategii. Tymczasem autentyczna jedność może zostać osiągnięta tylko w łączności z Jezusem. To jest Jego odwieczne pragnienie".

31 października 1517 r. Marcin Luter wywiesił na drzwiach kościoła w Wittenberdze 95 tez. Zapoczątkowało to reformację.

tekst za: em.kielce.pl

>> Galeria zdjęć