Profanacja stacji terenowej Drogi Krzyżowej w Piekoszowie

W nocy z 26/27 lutego 2013 r. nieznany sprawca zniszczył dwie prawie dwumetrowe figury z terenowej Drogi Krzyżowej, usytuowanej przy kościele Narodzenia NMP w Piekoszowie – Sanktuarium Matki Bożej Miłosierdzia. Policja szuka sprawcy, zaś parafia planuje nabożeństwo ekspiacyjne za akt wandalizmu – Drogę Krzyżową ulicami parafii.

- Najbardziej martwi mnie moralna, etyczna strona tego czynu, który wygląda na zaplanowany. W najbliższą niedzielę zasugeruję parafianom modlitwę za tego człowieka, bo najwyraźniej tej modlitwy mu potrzeba – zapowiada w rozmowie z KAI proboszcz parafii w Piekoszowie ks. kan. Zygmunt Kwieciński. Ekspiacyjna Droga Krzyżowa odbędzie się 23 marca 2013 r., a poprowadzi ją kanclerz Kurii, ks. prał. dr Andrzej Kaszycki.

Pomiędzy Sanktuarium Matki Bożej Miłosierdzia, a Domem dla Niepełnosprawnych w Piekoszowie znajduje się terenowa Droga Krzyżowa, której figury z poszczególnych stacji są wielkości zbliżonej do naturalnych rozmiarów. Po godzinie 8.00 w środę 27 lutego policjanci otrzymali informację, że dwie z postaci: Matki Bożej i żołnierza - zostały nocą przewrócone i są zniszczone. Proboszcz zawiadomił także kanclerza Kurii – ks. Andrzeja Kaszyckiego.

Ze wstępnych ustaleń policji wynika, że czyn mógł być zaplanowany. Ze śladów na śniegu udało się odtworzyć, w którym miejscu sprawca przedostał się przez ogrodzenie kościelnego placu i którędy go opuścił. Przewrócił figurę Matki Boskiej ze stacji przedstawiającej Jezusa spotykającego swą Matkę, zaś kilka stacji dalej - żołnierza stojącego nad Chrystusem powtórnie upadającym pod krzyżem. „Prawdopodobnie był to dorosły człowiek, musiał dwukrotnie przejść przez ogrodzenie. Trzeci rok jestem tutaj proboszczem, nigdy nie wydarzyło się nic podobnego” – dodaje ks. Kwieciński.

Zniszczone figury wykonane z żywicy epoksydowej parafia będzie musiała odtworzyć na własny koszt, a być może – aby uniknąć różnic w wyglądzie figur z całej Drogi Krzyżowej - zaistnieje konieczność odnowienia wszystkich stacji. To znacznie podrożyłoby koszt remontu.

W Piekoszowie pierwszy kościół parafialny zbudowano w 1366 r. , natomiast w XIX wieku zastąpił go kościół obecny, murowany z kamienia i cegły, konsekrowany w 1884 r., ze słynącym łaskami obrazem Matki Bożej Miłosierdzia w ołtarzu głównym. Obraz, pochodzący z końca XVII w., koronował w 1968 r. kard. Stefan Wyszyński. Korony skradziono w 1983 r. Ponownie obraz był koronowany w 1986 r. przez kard. Józefa Glempa.

Obok kościoła znajduje się wielofunkcyjny, nowoczesny Dom dla Niepełnosprawnych - placówka Caritas kieleckiej, z którego korzystają chorzy z całej Polski.

Parafia w Piekoszowie liczy ok. 6,4 tys. osób.

dziar
tekst za: www.ekai.pl