Przekaż 1% podatku Caritas

Caritas kielecka zachęca do przekazania 1 procent podatku na budowę hospicjum. Właśnie z 1 proc. podatku budowane jest pierwsze hospicjum stacjonarne w regionie i jest to obecnie największe dzieło realizowane przez Caritas kielecką. Przekazując 1 proc. z podatku można także wesprzeć inne akcje Caritas. „Wiodącym celem jest jednak dokończenie budowy hospicjum stacjonarnego im. bł. Matki Teresy z Kalkuty w Kielcach, które powstaje niemal wyłącznie dzięki wpływom z 1 proc. podatku z ostatnich lat. Ufamy, że dzięki kolejnej akcji uda nam się wspólnie dokończyć to wielkie dzieło” – mówi ks. prałat Stanisław Słowik, dyrektor Caritas kieleckiej.

Dodaje, że już w maju powinna być uruchomiona pierwsza część hospicjum, na co pilnie potrzeba ok. 300–500 tys. zł, natomiast całość kosztów wykończeniowych to ok. 1,5 mln zł.

Do końca kwietnia większość Polaków składa roczne zeznania podatkowe za 2013 rok. Aby przekazać 1 proc. podatku, wystarczy w PIT wpisać kwotę i numer KRS organizacji. W przypadku Caritas to 198087. Jeśli w zeznaniu nie zostanie podany cel wpłaty, zostanie ona przekazana na rzecz hospicjum im. bł. Matki Teresy z Kalkuty.

„Hospicjum to miejsce, gdzie każdy człowiek dotknięty nieuleczalną chorobą powinien znaleźć profesjonalną opiekę medyczną w optymalnych warunkach, ale także pełną empatii postawę personelu medycznego i wolontariuszy, którzy pomagają wyciszyć ból i potwierdzić, że dla nich osoba chora jest najważniejsza do ostatniego tchnienia jej życia” – uważa ks. Słowik.

Caritas buduje pierwsze w regionie hospicjum stacjonarne im. bł. Matki Teresy z Kalkuty. Inwestycja to koszt ok. 4,5 mln zł. W projekcie są 44 miejsca. Nowe hospicjum jest już na etapie prac wykończeniowych. Zbudowano je obok sanktuarium Miłosierdzia Bożego na osiedlu Czarnów. Powierzchnia hospicjum to 1720 m kw. – jest to obiekt średniej wielkości, porównywalny z zakładem opiekuńczym czy domem pomocy społecznej.

W hospicjum znajduje się 18 pokoi z łazienkami, 3 pokoje gościnne, pokój zabiegowy, rehabilitacyjny, kaplica i pomieszczenia gospodarcze. Placówka zapewni terminalnie chorym niezbędne usługi pielęgniarskie, rehabilitację przyłóżkową, pomoc wolontariuszy oraz wsparcie psychologiczne dla chorego i rodziny.

Środki na funkcjonowanie placówki będą pozyskiwane na postawie kontraktu z Narodowym Funduszem Zdrowia i częściowo ze środków własnych Caritas, a także z odpłatności, ponoszonej przez chorych.

Caritas kielecka opiekę hospicyjną realizuje od wielu lat. W 1998 r. w strukturach Caritas kieleckiej powstało pierwsze w regionie hospicjum w Miechowie, w 2009 r. w Kielcach Caritas powołała hospicjum domowe. Otrzymują tam opiekę pacjenci w końcowym etapie choroby, głównie nowotworowej. Zapotrzebowanie na opiekę paliatywną i hospicyjną stale wzrasta. Obserwuje się tam stały wzrost liczby osób kierowanych do hospicjum ze zdiagnozowanymi chorobami: nowotworowymi, układu nerwowego, metabolicznymi, wadami wrodzonymi. Hospicjum zapewnia podopiecznym i ich rodzinom pomoc medyczną, psychologiczną, duchową oraz socjalną.

„Choć dokończenie budowy hospicjum w Kielcach i wyposażenie obiektu to priorytet, to jesteśmy otwarci także na inne sugestie. Wiele osób, które przez cały rok pomaga zdolnej młodzieży programu „Skrzydła” i funduje prywatne stypendia, też ma możliwość pomóc w ten sposób, jesteśmy także otwarci na pomoc chorym w leczeniu, czy rehabilitacji” - tłumaczy ks. Słowik.

dziar
tekst za: www.ekai.pl